%0
Makina Dinamiği : Makina Teorisi 2 - Söylemez, Eres

Makina Dinamiği : Makina Teorisi 2

Eres Söylemez

Yayınevi: Birsen

Yayın tarihi: 01/2014

ISBN: 9789755114972

Türkçe | 340 Sayfa | 17 x 24 cm.

Tür: Makine

  • 60,00 TL

Bu kitap çeşitli aralıklarda vermiş olduğum Makina Dinamiği dersi notlarından başlayarak hazırlanmıştır. İlk olarak Değerli meslektaşlarım Prof. Dr. Turgut, Tümer, Prof. Dr. Kemal Özgören ve Prof Dr. Nevzat Özgüven ile birlikte 1984 Yılında İngilizce olarak öğrencilerimiz için hazırlamış olduğumuz "Notes on Dynamics of Machinery" notları yayınlanmış ve oldukça uzun süre bölümümüzde verdiğimiz makina dinamiği dersinde yararlı olmuştur. Müfredat değişikliğinden dolayı bu notların bir kısmı halen kullanılmaktadır. Benim İngilizce olarak yazmış olduğum "Mechanisms" kitabının 5.ci bölümünde bu kitabın birinci bölümü olan "Dinamik kuvvet analizi" yer almaktadır. Ancak konu ve kapsam sürekli olarak gelişmiştir. Bu kitapta, söz konusu notların benim yazdığım kısımlarından alıntılar yapılmıştır.
 Türkçe olarak yayınlanmış olan çeşitli makina dinamiği kitapları vardır. Bunlardan en önemlileri, değerli Hocamız Sayın Prof. Dr. Fuat Pasin'in Prof. Dr. Bekir Dizioğlu'nun Almanca yazdığı "Getriebelehre -II Dinamik" kitabının tercümesi ve sonraki yıllarda kendi yazdığı kitaptır. Bu kitaplar temel teoriyi çok iyi açıklamaktadır. Çözüm yöntemi olarak grafik yöntemler tercih edilmiştir. Bunun dışında değerli meslektaşım Prof. Dr. Erkan Dokumacı'nın yazmış olduğu kitap hem geometrik ve hemde analitik yöntemleri içermektedir. Son yıllarda Prof. Dr. İ.Deniz Akçalı ve Prof. Dr. Fatih Botsalı'nın kitaplarımda sayabiliriz. Son iki kitap ne yazık ki dinamik hareket analizi konusunu kapsamamaktadır. Sayın Prof. Dr. Mustafa Sabuncu'nun tercüme ettiği Hirschorn'un kitabı da kanımca bu konuda çok yararlı eserlerden biridir. Bu kitaplarla ilgili bilgiler kaynaklarda verilmiştir.
 Bu kitap Makina Teorisi -1 - Mekanizma Tekniği kitabının devamı¬dır. Kitabın kapsadığı konulardan önce okuyucunun mekanizma tekniği konusunda yeterli bilgisi olduğu, konum hız ve ivme analizi konularını bildiği kabul edilmiştir. İkinci Bölümde hız ve ivme etki katsayıları açıklanırken bir miktar tekrar kaçınılmaz olmuştur.
 Konular analitik yöntemler kullanılarak açıklanmıştır. Kitapta çözülen örneklerin çoğu Excel programı ve bununla birlikte Visual Basic dili kullanılarak Excel programı içinde macrolar yazılarak yapılmıştır. Bazı örnekler MathCad programı kullanılarak çözülmüştür. Tabiidir ki aynı yöntemler her türlü programlama dili kullanılarak veya değişik matematik paket programları kullanılarak yapılabilir (MathCad ve MathLab programları bunlardan en çok bilinen programlardır). Algoritmik yaklaşım aymdır.Türkiye'de kullanılan bilgisayarların %95 inde Microsoft Office yüklü olup bilgisayar alınırken zaten bu programa para verilmiştir. Bu nedenle Excel programı öğrencilerimizin veya meslektaşlarımızın kolayca erişebilecekleri en ucuz program olmaktadır. Ayrıca Excel yerine ücretsiz olan OpenOffice programı içinde de aynı işlemler yapılabilmektedir (hatta Excel için yazmış olduğum bazı macrolar OpenOffice ortamında çok küçük değişikliklerle çalıştırılabilmiştir).

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı