Manzume-i Numaniyye : Hudekzade Numan Vehbi Efendi - Ertan, Mehmet Emin

Manzume-i Nu'maniyye : Hudekzade Nu'man Vehbi Efendi

Mehmet Emin Ertan

Yayınevi: Kurtuba Yayınları

Yayın tarihi: 05/2012

Türkçe | 320 Sayfa | 16 x 24 cm.

Tür: Din / Genel

Duamı eyle makbul ya ilahi
Çü sen'sin cümle mahluk'un penahı
Kamu ehl-i kabilem eyle mağfur
İki cihanda kıl cümleyi mağfur
Hususa Nu'man Vehbi gedaya
Kerem kıl eyle rahmet bi nihaye
Dahi her kim okursa bu kitabı
İki cihanda gösterme azabı

Akrabamız ve aile büyüklerimizden Hutekzade Numan Vehbi'nin Divançesi ve bu meyanda ilmi ve edebi kişiliğini özetleyen bu eser en az on yıldır belge toplayarak ancak baskı aşamasına getirdik. Belgelerin hemen hepsi sevgili hemşerim Prof.Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu tarafından temin edilmiştir. Zatialilerine teşekkür ederim. Sabırla yenş metin Divançeyi çeviren kitabın ilmi ve edebi kişilikle ilgili kısmı hazırlayıp basım için adeta beni her hafta zorlayan Yrd. Doç. Mehmet Emin Ertan'a şükran borçluyum.

Bir eserin Anlaşılması, onun yapı, biçim ve içerik olarak tanınmasına, eseri incelemede hangi usullere baş vurulduğunun bilinmesine bağlıdır. Dış yapı (şekil özellikleri) ve iç yapı (içerik/ muhteva) bilinmeden eserin hedefine ulaşmak adeta imkansızdır. Eseri takdim ederken hangi kuralların uygulandığını belirtmek faydalı olacaktır. Bu sebeple, Manzume-i Numaniyye'yi tanıtırken, biz de bazı hususiyetleri öne çıkarıp izaha çalıştık. Bazı muhataplarını veya okuyucularını doğrudan ilgilendirmediği için konunun üzerine gitmeyip, yorumu ve tahlili erdabına bakıverdik.

Manzume-i Numaniyye'nin içinde kaside, gazel, mesnevi tarzında yazılmış manzumeler bulunmaktadır. Eserin tamamı manzume tarzında yazılmıştır. Öncelikle biz, bu eseri günümüz alfabesine aktarırken imla hususunda  -olabildiğimiz ölçüde- hassas olmaya çalıştık.

 

 

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı