%20
Marksizm Kadın ve Aile - Marx, Karl

Marksizm Kadın ve Aile

Karl Marx

Yayınevi: Bilim ve Sosyalizm

Yayın tarihi: 10/2000

Yazar : Friedrich Engels Vladimir İlyiç Lenin

Türkçe | 231 Sayfa |

Tür: Siyaset Felsefesi

  • 20,00 TL
  • 25,00 TL

"Burjuvazi, aile ilişkisini örten duygusal peçeyi yırttı ve onu sırf bir para ilişkisi durumuna indirgedi" (Marx / Engels).

"Kol emeğinde ustalığın ve gücün payı azaldıkça, bir başka deyişle, modern sanayi daha da geliştikçe, o ölçüde kadın çalışması erkek çalışmasının yerini alır. İşçi sınıfı için yaş ve cinsiyet ayrımlarının artık hiçbir ayırdedici toplumsal geçerliliği kalmamıştır. Bunların hepsi, yaşına ve cinsiyetine göre, kullanılması daha çok ya da daha az maliyeti olan iş aletleridir" (Marx / Engels).

"Benim inanışıma göre, kadın ve erkeğin gerçekten eşit bir duruma gelmesi, ancak her iki cinsin de sermaye tarafından sömürülmesinin ortadan kalkması ve özel ev işinin kamusal bir sanayi haline dönüşmesiyle gerçekleşebilir (Engels).

"Demokrasi, kapitalizmin ezdiği yığınlar için, bu arada ezilmiş cinsiyet için olan bir demokrasi bile, bize yetmez.
Proleter kadın hareketi, biçimsel bir eşitlik için değil, tersine, kadının ekonomik ve toplumsal eşitliği için savaşımı ana görevi bilir. Kadını toplumsal üretken emeğe katmak, onu sonsuz ve bunaltıcı mutfak ve çocuk odası ortamına kapatan köreltici ve alçaltıcı konumundan kurtarmak - ana görev budur.
Bu, hem toplumsal pratiğin hem de görüşlerin temelli bir dönüşümünü gerektiren uzun süreli bir savaşımdır. Bununla birlikte, bu savaşım, komünizmin tam zaferiyle sonuçlanacaktır" (Lenin).

"Kadının gerçek kurtuluşu, gerçek komünizm, ev ekonomisinin ayrıntılarına karşı, ya da daha doğrusu, sosyalist büyük ekonomi için onun kökten değiştirilmesi uğruna, (devlet çarkının başındaki proletaryanın yönetiminde) yığın savaşımı nerede ve ne zaman başlarsa, ancak orada ve o zaman başlayacaktır (Lenin).

Marksizm Kadın ve Aile için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı