%26
Matbuat Tarihi : Türk Matbaacılığı -Türk Gazeteciliği - Türk Taş Basmacılığı - Almanak 1933’ten - Di - Gerçek, Selim Nüzhet

Matbuat Tarihi : Türk Matbaacılığı -Türk Gazeteciliği - Türk Taş Basmacılığı - Almanak 1933’ten - Di

Selim Nüzhet Gerçek

Yayınevi: Büyüyen Ay

Yayın tarihi: 05/2019

ISBN: 9786052071830

Türkçe | 592 Sayfa | 15 x 23 cm

Tür: Basın-Yayın

  • 66,60 TL
  • 90,00 TL

Selim Nüzhet Gerçek, Matbuat Tarihimiz hakkında ilk araştırmaları ve çalışmaları yapmış bu konuda üç eser ve onlarca yazı kaleme almıştır. Matbuat Tarihi başlığını verdiğimiz bu eser, Selim Nüzhet Gerçek’in sağlığında yayımladığı kitaplaşmış eserlerini ve bu eserleri yayımlandıktan sonra devrin gazete ve dergilerinde konu ile ilgili yazılarının biraraya getiriyor. Bu eseri meydana getiren ilk kitap Türk Matbaacılığı 1928’de Türk matbaacılığının 200’üncü senesinde belgelerle birlikte yayınlanmış olup bu 200 senenin tarihini tespit etmek için yazılmıştır. İkinci eser, Türk Gazeteciliği. Bu eser de Türk Gazeteciliğinin 100. Yıl dönümü vesilesiyle 1931’de yine belgeler eşliğinde yayımlanmıştır. Üçüncü eser, Türk Taş Basmacılığı. Bu eser de 1939’da yine önceki iki eserinde olduğu gibi belgelerle yayımlanmıştır. Bu üç eserin dışında yazarın 1933’de hazırladığı Almanak 1933 isimli çalışmasından da konu ile ilgili kısımlar bu toplu esere ilave edilmiştir. Ayrıca Selim Nüzhet’in bu eserlerin kitap olarak yayımlanmalarından sonra matbuat konusu ile ilgili 1935-1944 yılları arasında gazete ve dergilerde kaleme aldığı yazılar resim ve belgeleriyle birlikte bu eserde yer almaktadır.

Matbuat Tarihi’nin son kısmı Selim Nüzhet’in eserlerinin yayımlanmasından sonra Refik Ahmed [Sevengil], Celal Nuri [İleri], Ahmet Haşim, Necib Asım, Muallim Cevdet’in gazete ve mecmualarda kaleme aldıkları yazılarını bir araya getiriyor.

Selim Nüzhet’in neredeyse bütün bir ömrünü verdiği matbuat tarihimizle ilgili yukarıda bahsedilen bütün araştırmaları ve çalışmaları elinizdeki bu tek kitapla yeniden bir bütün halinde kültür evrenimize katılıyor.

“Türk Matbaacılığı eserinde meşkûr bir himmetin izleri gözükmektedir.”

- Refik Ahmed [Sevengil]

“Selim Bey’in eserinin Bu eser, Türk irfan ve medeniyet tarihine mühim ve karanlık bir faslını aydınlatmaktadır."

- Celal Nuri

“Biz burada mütetebbi bir gencin edebiyatımıza mâl ettiği bu ciddî eseri selâmlamakla iktifa ederiz.”

- Ahmed Haşim

“Son derecede dikkatle tertip ve intihap olunan bu örnekler kitaba cidden revnak vermiştir. Muhterem müellifi tebrik ve eserlerinin vaatleri gibi tamamlanmasını temenni eylerim."

- Necib Asım

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı