%0
Matematik Bulmacaları 1. Seviye - Belgie, Darin

Matematik Bulmacaları 1. Seviye

Darin Belgie

Yayınevi: Üstün Zekalılar Enstitüsü - ÜZE

Yayın tarihi: 11/2019

ISBN: 9786055096250

Türkçe | 84 Sayfa |

Tür: İlköğretim 4.Sınıf  |  İlköğretim 3.Sınıf

  • 37,90 TL

Çocukların keşfetme ve kavrayabilme yetenekleri çevrelerindeki şekilleri, yapıları anlayarak tanımlayabildikleri oranda gelişir. Matematik de şekiller ve yapılar için bir arayış olarak düşünülebilir. Çocuklara gelişimsel açıdan bakıldığında, bir şekli tanımlama yeteneği somut düşünceden soyut düşünceye geçişi işaret etmektedir. Çocukların matematiksel şekil problemlerini keşfetmeleri, özgün öğrenme becerilerinin ve keşfetme yeteneğinin temel dayanağı olan soyut düşünme becerisinin gelişimine yardımcı olmaktadır.
Bu kitap hazırlanırken hedeflenen amaç; verilen matematik problemleri ile çocuklardaki soyut düşünceyi geliştirerek, öğrenme becerilerine ve keşif yeteneklerine katkı sağlamaktır.
Bu kitaptaki etkinlikler
Şekil Öngörücü
Eşitlik Kaşifi,
Sıra Hafiyesi,
Sayı Ninjası
İşlem Bulucu
Olarak adlandırılarak beş grupta verilmiştir. Çeşitlilik ve varyasyonu en üst seviyede tutmak için problemler dönüşümlü bir seriyle verilmiştir. Bu kitaptaki etkinlikler birbirinden bağımsız ve her etkinlik kendine özgüdür. Fakat bir soru çözüldüğünde aynı gruptan bir sonraki sorunun çözümüne ilham vermekte ve çözümü kolaylaştırmaktadır. Bu yüzden öğrenciler istedikleri sorudan başlama konusunda özgür olmalarına rağmen, soruları verilen sıralamada çözmeleri tavsiye edilir.
 
Öğrencilerin bu kitaptaki etkinlikleri yapma başarıları soyut düşünme yeteneklerine bağlı olarak farklılık gösterse de, etkinlikler 3. ve 4.sınıf öğrencileri için uygundur. Genç öğrenciler, her bir etkinliği zengin bir keşif ve derin düşünmeye layık küçük bir proje gibi değerlendirebilirler. Daha büyük öğrenciler ise etkinliklere ileri düzeyde beceri ve hız kazanarak yeni donanımlar elde etmenin yolu olarak bakabilirler. Her iki durumda da öğrencilerin problem çözme hızı ve yeteneği ne olursa olsun, somut düşünceden soyut düşünceye geçiş becerisi kazanacaklarından bu kitaptaki etkinlikleri çözmeleri onlar için çok değerlidir. Tahmin, kontrol, diyagram çizme, liste ya da tablo yapma, şekli ortaya çıkarma gibi etkinliklerde öğrenciler kitap üzerinde karalama yapabilecekleri gibi bir karalama kağıdı kullanmaları da tavsiye edilir. Etkinliklerde hesap makinesine asla ihtiyaç duyulmaz ve kullanılması da önerilmez. Ara sıra olmak koşuluyla, çok zor hesaplamaların olduğu etkinliklerde öğrencinin hesap makinesi kullanmasına izin verilebilir.
 
Kitabın son bölümlerinde öğrencileri doğru yönlendirebilmek ve problemlerin çözümüne yardımcı olabilmek amacıyla soruların çözümlerine yönelik örnek ipuçları ile çözümlerin olduğu bölümler vardır. İpuçları bölümü, öğrenciyi problemlerin çözümünde doğru yönlendirme yapabilme amacıyla ara sıra uyarı yapan bölümlerdir. Çözümler bölümü detaylı ve kapsamlı olarak hazırlanmıştır. Problemlerin çözümü verilmiş olmakla birlikte, problemlerin daha farklı açıklamaları ve çözüm yolları da vardır. Bu kitaptaki amaçlardan biri de öğrencilerin kendilerine özgü, benzersiz çözüm yolları geliştirmeleridir. Öğrenciler azim gösterirler ise kendilerine sunulanın dışında harika çözüm yolları bulabilirler. Öğretmenler ve veliler, öğrencilerini macera ve kararlılık duygusu ile etkinlikleri yapmaları konusunda teşvik etmelidirler. Bazı problemler öğrenciler tarafından çok çabuk keşfedilebilir fakat bazıları sabır ve kararlılık gerektirir. Sabır ve kararlılıkla bu kitaptaki etkinliklerin çözümü öğrencilere matematiksel akıl yürütmede zengin ve otantik deneyimler sunar.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı