%0
Matematiksel Karşılaştırmalar - Belgie, Darin

Matematiksel Karşılaştırmalar

Darin Belgie

Yayınevi: Üstün Zekalılar Enstitüsü - ÜZE

Yayın tarihi: 11/2019

ISBN: 9786056404412

Türkçe | 92 Sayfa |

Tür: İlköğretim 4.Sınıf  |  İlköğretim 3.Sınıf

  • 37,90 TL

Hangi çit daha uzundur? Hangi kalp daha hızlı atar? Hangi yemek daha ucuzdur? Kim en uzağa seyahat eder? Hangi para koleksiyonu daha değerlidir? Hangi şeklin alanı daha büyüktür? Hangi satış anlaşması daha iyidir? Tam dolu olduğunda hangi kavanoz daha çok su alır? Hangi yemekte daha az yağ kalorisi bulunmaktadır? Kim daha çok kar eder? Hangi etkinlik daha uzun sürdü? Karşılaştırmalar geniş yelpazeli bir bağlamda matematiksel hesaplamaları yapmak için motive edici bir zemin sağlamaktadır. 150 sorudan oluşan bu koleksiyon karşılaştırma yapmaları ve bir karara varmaları için 4. ve 5. sınıflardan hesaplama yapmalarını ister. Matematiksel Karşılaştırmalar, nihai bir sonuca vardırmak için geleneksel matematik problemlerini tek bir hesaplamadan iki ya da daha fazla hesaplama formatına çevirir. Tek bir satış fiyatı hesaplamak yerine, öğrenciler hangi anlaşmanın daha iyi olduğunu belirlemek için iki satış fiyatını hesaplar. Tek bir yiyecekteki yağ kalorisi miktarını hesaplama yerine, öğrenciler hangisinde daha az yağ kalorisi olduğunu bulmak için iki ayrı yiyecekteki yağ kalorisi miktarını hesaplar. Soruların rutin olmayan ama erişilebilir olmaları amaçlanmıştır. Çözüm süreci açık uçlu olup öğrencilerin matematiksel akıl yürütme yapmalarına ve bir sonucu formüle etmek için nasıl nicelleştireceklerine imkan tanır.

Tüm sorular için yol gösterici kurallardan birisi sonuçların hesaplamalar ve somut cevaplarla desteklenmesidir.  1. soruda hangi yiyeceğin daha ucuz olduğunu belirlemek için sandviçin ve salatanın fiyatını hesaplayın. 2. soruda hangi telefon görüşmesinin daha uzun sürdüğünü belirlemek için Tarık ve Lale’nin görüşme sürelerini hesaplayın. 3. soruda kimin daha çok para kazandığını belirlemek için Ahmet ve Bülent’in kazançlarını hesaplayın.
Karşılaştırmalar özellikle kesir, oran, orantı ve orantısal düşünme içeren problemler için uygundur. Bununla birlikte karşılaştırmalar geometri, tablo, örüntüler, temel cebirsel akıl yürütme, olasılık, sayma, ölçüm, dört işlem ve mantık gibi matematik konuları için uygun bir zemin olarak hizmet edebilir. Dolayısıyla karşılaştırmalar hem matematiksel içerik hem de eleştirel düşünme açısından zengindir. Her bir problem, bir ya da daha çok ipucu ve tam bir çözüm ile desteklenmektedir (birçok problemin birden fazla çözüm yolu vardır ve en iyi çözümü sağladığımızı iddia etmiyoruz). Hesap makinesine ihtiyaç yoktur ve hiçbir soru için buna izin verilmemelidir. Bazı sorularda karşılaştırılan miktarlar birisinin diğerinden büyük olmasından ziyade eşittir.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı