%26
Medya Milliyetçilik Şiddet - Çoban, Barış

Medya Milliyetçilik Şiddet

Barış Çoban

Yayınevi: Su Yayınları

Yayın tarihi: 01/2009

ISBN: 9789756709719

Türkçe | 256 Sayfa |

Tür: Medya-İletişim

  • 37,00 TL

Medya egemen ideolojinin bir aygıtı olarak, milliyetçiliği yeniden-üretirken söylemsel şiddeti yoğun olarak kullanmaktadır ve iktidarın tehdit olarak gördüğü "öteki"leri toplumsal sorunların nedeni olarak göstermektedir. Medya söylemsel şiddeti kullanarak toplumsal öfke, nefret duygularını üretir ve "öteki"lere karşı yöneltmesine neden olur, toplumsal söylemi şiddet içeren, faşizan bir yapılanım içersine sokar.

Toplumsal öfkenin azınlıklara "öteki"lere yöneltilmesi, toplu cinnet hallerinin yaratılması ve böylelikle "öteki"ni yok etme amacına sahip "linç" topluluklarının üretilmesi ve ülkenin "iç savaş" koşullarının meşrulaştırarak ve doğallaştırılarak rutin gündelik yaşamın bir parçası haline getirilmiştir. Medya toplumsal çatışmanın başlıca aktörlerinden biri haline gelmiştir, medyanın şiddet içeren otoriter söylemi "itaatkâr vatandaşlar" yaratarak ve bu makbul vatandaşlarında yardımıyla 'sözde vatandaşlar'ı bertaraf etmeyi amaçlamaktadır.

Medyanın şiddet üreten bir aygıt olmaktan çıkartılarak ve toplumsal barışın sağlanması için etkin bir toplumsal hareketliliğin ve barış kültürünün yaratılması ve yayılmasında da kullanılabilir. Barış medyasını yaratmak için öncelikle varolan şiddet ve savaş üreten söylemlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Medyanın milliyetçi ve şiddet üreten söylemine karşı barışın dilinin toplumsal söylemin ve pratiklerin temel belirleyeni haline getirilmesi önemli bir toplumsal dönüşümün yaşanmasını beraberinde getirecektir, bu eleştirel çalışmanın amacı da medyanın barışçıl hale getirilmesi için toplumsal bakışın değişmesi gerekliliğinin vurgulanmasıdır. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı