Medya ve Modernite - Thompson, John B.

Medya ve Modernite

John B. Thompson

Yayınevi: Kırmızı

Yayın tarihi: 05/2019

ISBN: 9786059245289

Çevirmen : Serdar Öztürk

Türkçe | 332 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Medya-İletişim

“(…) Bu kitap çok kapsamlı ve yetkin; aynı zamanda okunması çok kolay. Hızla gelişen medya ve kültürel çalışmalar alanında birkaç eksiksiz metinden biri olacağı ve eleştirel sosyal teori ile bir bütün olarak sosyal teori arasında hayati bir bağlantı kuracağı kuşkusuz.”   
                           William Outwaite (Sussex Üniversitesi)

“(…) Thompson, modern sosyal yaşamda kitle iletişim medyasının önemini kavrayan ve değerlendiren önde gelen sosyologlar arasında. Bu kışkırtıcı yeni kitabında somut tarihsel gelişmelerin analizleri ve sosyal teori tartışmaları arasında gidip gelerek ve canlı, ilgi çekici bir modernite hikâyesi anlatarak değerlendirmelerde bulunuyor. Thompson, mükemmel kavrama gücü, anlayış ve doğrulukta yazıyor. Onun dikkatli tarihsel açıklamaları ve teorik tartışmalara bağlılığı sembolik iktidarın belirleyiciliğini kabul etmekle birlikte, medyanın kurumsal kökenleri ve sosyal sonuçlarının ne otomatik ne de ilâhi olduğuna dair inatçı iyimserliğiyle uyuşur.”
                                           James Lull (San José üniversitesi)

Modern toplumların oluşmasında iletişim medyasının oynadığı rol neydi? On beşinci yüzyıl Avrupa’sında basımcılığın icadından günümüzün küresel iletişim ağlarının genişlemesine kadar iletişimin yeni biçimlerinin ve enformasyonun yayılmasının sosyal etkilerini nasıl anlamalıyız?

Thompson, bu yeni ve önemli çalışmasında, iletişim medyasının farklı bir sosyal teorisini ve etkilerini ortaya koyarak bu ve başka sorulara yanıt veriyor. İletişim medyasının gelişmesinin artık ortak bir mekânı paylaşmayla ilintisi olmayan yeni eylem ve etkileşim biçimleri yarattığını; sosyal yaşamın zamansal ve mekânsal oluşumunu dönüştürmesini tartışıyor. Bu dönüşümün sonuçları muazzamdır; kişisel deneyimin ve benlik oluşumunun en mahrem yönlerinden iktidarın değişen doğasına ve kamusal alandaki görünürlüğüne kadar pek çok yaşam alanımızı derinden etkiler.

Thompson, tezini birbiriyle ilişkili birkaç konuyu analiz ederek geliştiriyor: dolayımlı etkileşimin yükselişi, dolayımlanmış yeni görünürlük biçimlerinin oluşumu, küresel iletişim ağlarının ortaya çıkışı, geleneğin dönüşümü, benlik-oluşumu sürecinin yeniden biçimlenmesi ve kamusal alanın değişen karakteri.

Öte yandan Medya ve Modernite sosyal ve siyasal teori, kültür sosyolojisi, medya ve kültürel çalışmalar öğrencileri için paha biçilmez bir başvuru kaynağı

Yazarlar Hakkında:
Prof. Dr. John B. THOMPSON (1951)
20 Temmuz 1951’de Minneapolis, Minnesota’da doğan Prof. John B. Thompson, Cambridge Üniversitesi Sosyoloji profesörüdür. Lisans eğitimini 1975 yılında Keele Üniversitesi Sosyoloji ve Felsefe bölümünde tamamlamış, doktorasını ise 1979 yılında Cambridge Üniversitesinde bitirmiştir. 1979 ve 1984 yılları arasında Jesus Kolejinde araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. 1985 yılında Cambridge Üniversitesi Sosyoloji bölümünde eğitmen, 1994 yılında doçent ve 2001 yılında da profesör olarak atanmıştır.
John Amerika, Kanada, İtalya, İspanya, Meksika, Brezilya, Şili, Çin ve Güney Afrika’daki birçok üniversitede misafir profesör olarak ders vermiştir. Eserleri arasında Critical Hermeneutics (1981), Studies in the Theory of Ideology (1982), Ideology and Modern Culture (1990), The Media and Modernity (1995), Political Scandal (2000), Books in the Digital Age (2005) and Merchants of Culture (2010) yer almaktadır. Kendisi 2001 yılında politik skandal konusundaki çalışması dolayısıyla Sosyoloji dalında Avrupa Amalfi Ödülü’ne layık görülmüştür. 2013 – 2015 yılları arasında Avrupa Araştırma Konseyi Sosyal ve Beşeri Bilimler bölümünde değerlendirme kurulu üyesi olarak görev almıştır. 2016 yılında Sosyal Bilimler Akademisi üyeliğine seçilmiştir. Şu sıralar dijital devrimin yayıncılık sektörüne etkileri üzerinde çalışmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı