Mehmet Akifin Sanat-Edebiyat ve Fikir Dünyasından Çizgiler - Yetiş, Kazım

Mehmet Akif'in Sanat-Edebiyat ve Fikir Dünyasından Çizgiler

Kazım Yetiş

Yayınevi: Atatürk Kültür Merkezi

Türkçe | 218 Sayfa | 16 x 24 cm.

Tür: Edebiyat İncelemesi

Bu kitap, Akif'in ölümünün 50. yılında onu yeniden düşünmek, geçmişten günümüze taşımak ihtiyacından doğmuştur. Büyük şairler sadece devirlerinin adamı değillerdir. Gerçi Akif vefat edeli yarım asrı henüz geçmiştir. Daha hayatta iken eskiyen şairleri düşünecek olursak Akif'in zamanla belki daha da iyi anlaşılıp değer kazanacağını söyleyebiliriz. Bugün ve gelecekte ondan bazı parçalar bilmeyen, duymayan Türk'e rastlamak mümkün değildir ve olmayacaktır da. Edebiyat sosyolojisi bakımından düşünecek olursak rahatlıkla hiç bir Türk şairinin onun kadar tanındığını, eserlerinin yayıldığını, sevildiğini söyleyemeyiz. Tabii burada Süleyman Çelebi ile Yunus Emre'yi ayrı düşündüğümüzü belirtelim. Öte yandan bu gün hakkında en çok söz söylenen, toplantı yapılan da odur. Bununla beraber acaba onu yeterince tanıyor muyuz?

Zaman zaman kasıtlı saldırılara uğrayan Akif'i sevenler de sevmeyenler de onu ya iyi tanımıyorlar ya da işlerine geldiği gibi değerlendiriyorlar. Onun tanınmasına yardımcı olur düşüncesiyle bu kitap huzurunuzda.

Bu güne kadar Akif'in sanatı ve edebiyat anlayışı hakkındaki değerlendirmeler son derece dağınık bir iki nottan ibaretti. Bu bakımdan biz, öncelikle onun sanat, edebiyat anlayışı ile beraber bir edebi eser yaratmanın yolları ve şartları ile dilimizin ve edebiyatımızın meseleleri hakkındaki düşüncelerini de ele aldık. Akif, diğer meselelerde olduğu gibi devrinin dil ve edebiyat meselelerinin de içindedir; onlar hakkında bugün bile geçerli olan sağlıklı değerlendirmelerin sahibidir. Bunlar üstelik onun bu gün en az tanınan tarafıdır. Dolayısıyla burada Akif sadece sanatkar değil, mütefekkir tavrı ile de karşımızdadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı