%0
Mevcut Betonarme Binaların Depreme Karşı Güçlendirilmesi : Seismic Retrofit of Existing Reinforced C - Antoniou, Stelios

Mevcut Betonarme Binaların Depreme Karşı Güçlendirilmesi : Seismic Retrofit of Existing Reinforced C

Stelios Antoniou

Yayınevi: Nobel

Yayın tarihi: 03/2024

ISBN: 9786253713669

Karton Kapak | Türkçe | 536 Sayfa | 16,5 x 24 cm

Tür: Genel Mühendislik

  • 400,00 TL

“Kitap mantıksal olarak iki ana bölüm hâlinde düzenlenmiştir. Bunlardan ilki, mevcut be­tonarme yapılarda bulunan yaygın zayıflıklara ilişkin mevcut durumu (Bölüm 2), bir bina­nın özellikleri ve karakteristikleri hakkında bilgi edinmek için mevcut yöntemleri (Bölüm 3) ve bu tür yapıları güçlendirmek için uygulayıcıların elindeki tipik teknikleri (Bölüm 4) tanıtmaktadır. Ancak diğer kitaplardan farklı olarak bu genel bakış, Dr. Antoniou tarafın­dan gerçekleştirilen gerçek bina ve güçlendirme uygulamalarına ait onlarca fotoğraf yardı­mıyla verilmekte ve açıklanmaktadır ki bu da kitabı gerçekten eşsiz ve anlaşılır kılmaktadır. Kitabın bu ilk bölümü daha sonra değerli bir bölümle kapatılmaktadır. Yazar, bir güçlen­dirme stratejisini diğerine tercih ederken göz önünde bulundurulması gereken kriterlere ilişkin tecrübelerini aktarmaktadır (Bölüm 5).
Kitabın ikinci bölümü, mevcut bir betonarme binanın depreme karşı tepkisini değer­lendirmek ve ardından uygun ve yönetmeliklerle uyumlu bir depreme karşı güçlendirme müdahalesi tanımlamak için uygulayıcıların izlemesi gereken prosedüre odaklanmıştır. Bu nedenle doğal olarak sadece uygun depreme karşı performans hedeflerinin seçimini (Bö­lüm 6) ve yapısal analiz tekniklerini (Bölüm 7) kapsamaz aynı zamanda gelişmiş yapısal modelleme konularını (Bölüm 8) ve gerekli yapısal performans yönetmelik uygunluk kont­rollerini (Bölüm 9) de tartışır. Bu dört adımın depreme karşı değerlendirme ve güçlendirme sürecinde nasıl bir araya getirilebileceği ve getirilmesi gerektiği, Dr. Antoniou tarafından geliştirilen çok pratik yazılım araçlarından mükemmel bir şekilde yararlanarak gerçek bir vaka çalışmasına (Bölüm 10) baştan sona bir uygulama ile gösterilmektedir.
Kısacası bu kitap, sadece mevcut betonarme binaların depreme karşı performansı ile uğ­raşırken karşılaşılan zorlukların türüne ilişkin sağladığı paha biçilmez ve benzersiz içgörü değil aynı zamanda bu tür yapılara potansiyel olarak nasıl müdahale edileceğine dair ak­tardığı çok net ve pratik rehberlik göz önüne alındığında, tüm yapı mühendisliği uygulayı­cılarının yanı sıra öğrencilerin ve akademisyenlerin kitap raflarında bulunması gerektiğine inandığım bir kitaptır”.
Rui Pinho
Yapı Mühendisliği Profesörü Pavia Üniversitesi, Italya

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015