%15
Mimar Sinan  - Günay, Reha

Mimar Sinan

Reha Günay

Yayınevi: YEM Yayın

Yayın tarihi: 04/2018

ISBN: 9786058177765

Türkçe | 236 Sayfa | 19,5 x 27 cm

Tür: Mimari

  • 68,00 TL
  • 80,00 TL

Mimar Sinan, Osmanlı tarihinin en uygun zaman diliminde, imparatorluk gücünün ve sanatının en üst düzeyde olduğu bir dönemde, bütün bu birikimi mimarlık alanında tek isim olarak temsil edebilmiş bir mimardır. Sinan’ın Osmanlı topraklarına ve özellikle başkent İstanbul’a katkıları, daha sonra hiçbir mimara nasip olmayacak kadar fazladır.
Prof.Dr. Reha Günay, “Mimar Sinan’ın yapılarını tarih sırasına göre dolaşıp incelemek, büyük bir zevk olduğu kadar Osmanlı mimarlığının O’nun elinde nasıl bir gelişme gösterdiğini ve kendinden sonraki mimarlara neler ilham ettiğini de açıklayan önemli bir deneydir.” diye tanımlıyor bu kitabın hazırlık sürecini.
Reha Günay, zaman içerisinde her baskısında güncellenip geliştirilen bu kitabında, Mimar Sinan yapılarının en önemlilerini temel özellikleriyle ve kendi görüntülediği fotoğraflarla tanıtıyor. Günay, kişisel yorumlardan kaçınmaya özen göstererek yalnızca gözlemlerine ve bazı karşılaştırmalara yer verdiği kitabını özetle şöyle anlatıyor:
“Sinan, Osmanlı tarihinin en uygun zaman diliminde, imparatorluk gücünün ve sanatının en üst düzeyde olduğu bir dönemde, bütün bu birikimi mimarlık alanında tek isim olarak temsil edebilmiş bir mimardır. Mimar Sinan’ın Osmanlı topraklarına ve özellikle başkent İstanbul’a katkıları, daha sonar hiçbir mimara nasip olmayacak kadar fazladır.
Sinan tasarladığı yapıların büyük çoğunluğunu ve en seçkinlerini İstanbul’da gerçekleştirmiştir. Bu eserleri bir mimarlık yarışmasına katılırcasına yeniliklerle dolu olarak geliştirmiş ve topografyanın en uygun yerlerine yerleştirerek kent siluetine büyük katkılarda bulunmuştur. Böylece İstanbul en özgün yapı örnekleriyle adeta bir açıkhava müzesine dönüşmüştür.
Sinan’ın yapılarını tarih sırasına göre dolaşıp incelemek, büyük bir zevk olduğu kadar Osmanlı mimarlığının onun elinde nasıl bir gelişme gösterdiğini ve kendinden sonraki mimarlara neler ilham ettiğini de açıklayan önemli bir deneydir.
Ardından geçen 400 yılda pek çok yapı yok olmuş, kalanların bir bölümü zaman içinde yanlış onarım ve değişikliklerle özgünlüğünü¨ yitirmiş, bir bölümunün ise kötü kullanım ve bakımsızlık nedeniyle görünümleri değişmiştir. Gönül ister ki en büyüğünden en küçüğüne tüm eserleri gezilebilir durumda herkesin dışını gördüğü¨ kadar içini de gezebilecekleri, yeni işlevler içinde özgün durumları bozulmamış, çevresi düzenli, avluları bakımlı, iyi bir durumda korunsunlar.
Bu kitap, Sinan yapılarının en önemlilerini, başlıca özellikleriyle tanıtmaya çalışan bir özettir. Yapılar tanıtılırken kişisel yorumlardan kaçınılmaya çalışılmış, sadece gözlemlere ve bazı
karşılaştırmalara yer verilmiştir. Fotoğrafların seçiminde de aynı ilkelere uyularak özgün durumunu yitirmiş, kötü ve yanlış kullanılan yapıların fotoğrafları gerçek durumu yansıtmayacağından kitaba alınmamıştır.
Sinan yapıları hakkında bizi bilgilendiren dönemin kaynakları arasında yer yer tutarsızlıklar vardır. Bu yüzden bazı yapıların ona ait olup olmadıkları tartışmalıdır. Bütün yapıların kitâbeleri zamanımıza ulaşmadığından yapım tarihleri için dolaylı bilgi veren değişik kaynaklara bakılmakta ve aynı yapı için farklı tarihler ileri sürülebilmektedir. Kitabımın 6. baskısından itibaren çalışmalarına çok güvendiğim Gülru Necipoğlu’nun kitabında verdiği tarihleri kullandım. Kitaptaki çifte tarihler yapının başlangıç ve bitim yıllarını göstermektedir. Tek tarih bitiş yılıdır. İki tarihten sonraki ‘arası’ sözcüğü¨ bu iki yıl arasında bir tarihte yapının bittiğini gösterir. Soru işaretli tarihler kesin olmayan tarihlerdir.
Hicri takvime göre, yapı kitabesi veya kaynak belgede ay belirtilmemiş sadece yıl verilmiş ise bir yıllık kaymalar olabilir;1538/39 gibi. Kolaylık olmak üzere kitapta tek tarih verilmiştir; yani 1538/39 yerine 1538 seçilmiştir.”
 
İÇİNDEKİLER
Mimar Sinan Döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun Durumu
Sinan Öncesi Mimarlık Sanatı
Karşılaştırmalı Kronoloji
Sinan’ın Hayatı

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı