Mobilizasyon Teknikleri : Ekstremiteler-Spinal Teknikler ve Fasya Manipülasyonu - Duymaz, Tomris

Mobilizasyon Teknikleri : Ekstremiteler-Spinal Teknikler ve Fasya Manipülasyonu

Tomris Duymaz

Yayınevi: Hipokrat

Yayın tarihi: 09/2021

ISBN: 9786057874962

Türkçe | 366 Sayfa | 19,5 x 27,5 cm

Tür: Tıp-Sağlık

  Değerli Meslektaşlarım ve Sevgili Öğrencilerim,

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon yöntemleri yıllar geçtikçe tüm dünyada gelişim göstermektedir. Manuel terapi teknikleri ise tüm hasta gruplarına uygulanabilen, dünya çapında popülerliği artmış yöntemler arasında yer almaktadır. Manuel terapi teknikleri arasında eklem ve yumuşak dokulara yönelik uygulanan ‘Mobilizasyon Teknikleri' ise tedavi programlarının temelini oluşturmaktadır.

Dünya çapında fizyoterapistler tarafından mobilizasyon tekniklerinin uygulanması, bilimsel olarak klinik araştırmaları ve etkinlik düzeyleri literatürde artış göstermektedir. Klinik tecrübeyle birlikte uygun tutuş, pozisyonlama, teknikle uygulanan eklem ve fasyaya yönelik mobilizasyon-manipülasyon yöntemleri eklem limitasyonlarının açılması, kas spazmlarının gevşetilmesi, dolaşımın, sinoviyal sıvı proliferasyonunun, ağrısız fonksiyonun arttırılması gibi çok geniş çapta iyileştirici etkiler oluşturan, atravmatik ve girişimsel olmayan tedavi yaklaşımlarıdır.

Fasyal sistem vücuttaki organları, sinirleri, kasları ve kemikleri saran, vücuda stabilizasyon ve fonksiyonellik kazandıran temel bir yapıdır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak fasyal sistemin fonksiyonel bozukluğu klinik olarak akut veya kronikleşen patolojilere sebep olmaktadır. Bu nedenle son yıllardaki bütüncül bakış açısıyla fasya manipülasyonu büyük önem kazanmıştır. Öneminin giderek artmasıyla birlikte tedavisinin nasıl yapılacağına dair ihtiyaç duyulan Türkçe kaynak sayısı oldukça azdır. Teorik ve pratik anlamda klinisyenlerin ve öğrencilerimizin hem fasya hem eklem mobilizasyonlarını öğrenip uygulayabilmelerini hedeflediğimiz genişletilmiş ikinci baskımız, özellikle fasya manipülasyonunun uygulamalı olarak anlatıldığı alanındaki ilk ve tek özgün Türkçe kitap olma özelliği taşımaktadır.

Başarılı ve mesleğini seven bir fizyoterapist olma yolunda bana ışık tutan tüm değerli hocalarıma ve eğitim öğretim yaşantım boyunca maddi, manevi her türlü desteğini üzerimden eksik etmeyen, varlıklarından güç bulduğum, hayattaki yol göstericilerim canım annem ve canım babama en içten teşekkürlerimi sunarım.

Bu kitap içerisindeki her bölüm, alanında teorik bilgisi ve klinik tecrübesi olan öğretim üyeleri tarafından titizlikle hazırlanmış olup meslektaşlarımıza ve öğrencilerimize faydalı bir kaynak olabilmesi için tüm detaylar özenle düşünülmüştür. Kitabımızın hazırlanmasında emeği geçen, titizlikle çalışan, klinik tecrübelerini katarak değerli bilgilerini bu kitapta toplayan sevgili bölüm yazarları hocalarıma, fotoğraf çekiminde bize destek olan Fzt. Ayşe Seday Gençay, Fzt. Furkan Çakır ve Uzm. Fzt Çiğdem Emirza'ya, kitabımızın basımı ve dağıtımını üstlenen Hipokrat Kitabevine, emeği geçen tüm yayın ekibine ve kitabın dizaynını, görsellerin düzenlenmesini, iyileştirilmesini büyük bir özenle, titizlikle ve sabırla gerçekleştirmek için yoğun emek harcayan grafiker Hüseyin Çağlıkasap'a sonsuz teşekkür ederim.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı