%10
Modern Kürt Tarihi - McDowall, David

Modern Kürt Tarihi

David McDowall

Yayınevi: Aryen Yayınları

Yayın tarihi: 02/2024

ISBN: 9786259969886

Karton Kapak | Türkçe | 680 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Tarih Çalışmaları

  • 540,00 TL

Başlı başına Kürtlerin en iyi tek anlatı tarihi çalışması... Bugün Orta Doğu ile ilgilenen herkesin rafında bulunması gereken bir kitap...”Washington Post Gazetesi, Kitap Dünyası Bölümü  “Etkileyici bir geleneksel bilim çalışması... Olağanüstü bir anlatım.”New York Times Gazetesi

 “Etkileyici ve önemli bir başarı.”New Statesman and Society Dergisi“Mükemmel derecede okunabilir bir anlatı... Birçok açıdan büyük bir başarı.”Christopher WalkerKürt halkının modern ulus devletler olan Irak, Türkiye, Suriye ve İran arasında bölünmüşlüğü ve ulusal hakları için verdikleri mücadele, yakın Orta Doğu tarihinin değişmez izleklerinden olmuştur. Bunlar aynı zamanda, özellikle Irak ve Türkiye'de, hiçbir zaman bugün olduğu kadar yakıcı olmamış konulardır.

 Kürt toprakları yüzyıllar boyunca tartışmalı bir bölge olmuştur: Ticaret kervanlarının ve orduların içinden geçmek zorunda kaldığı tehlikeli bir dağ yolu, düşman güçlere karşı bir savunma hattı ve devlet otoritesine karşı bir meydan okuma kaynağı. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu ve İran, tanınmak için birbiriyle rekabet eden Kürtlerin aşiret liderlerinin üzerinde kontrol sahibi olmak için adeta yarıştı. Ancak 20. yüzyılda, hızlı siyasi ve ekonomik dönüşüm ve bir yandan İran, Irak ve Türk hükümetlerinin, diğer yandan da Türk milliyetçilerinin birbiriyle çelişen girişimleri, Kürt ulusunun hakları için verilen mücadelesinin koşullarını kökten değiştirmiştir.

Başlı başına Kürtlerin en iyi tek anlatı tarihi çalışması... Bugün Orta Doğu ile ilgilenen herkesin rafında bulunması gereken bir kitap...”Washington Post Gazetesi, Kitap Dünyası Bölümü “Etkileyici bir geleneksel bilim çalışması... Olağanüstü bir anlatım.”New York Times Gazetesi

“Etkileyici ve önemli bir başarı.”New Statesman and Society Dergisi“Mükemmel derecede okunabilir bir anlatı... Birçok açıdan büyük bir başarı.”Christopher Walker Kürt halkının modern ulus devletler olan Irak, Türkiye, Suriye ve İran arasında bölünmüşlüğü ve ulusal hakları için verdikleri mücadele, yakın Orta Doğu tarihinin değişmez izleklerinden olmuştur. Bunlar aynı zamanda, özellikle Irak ve Türkiye'de, hiçbir zaman bugün olduğu kadar yakıcı olmamış konulardır.

Kürt toprakları yüzyıllar boyunca tartışmalı bir bölge olmuştur: Ticaret kervanlarının ve orduların içinden geçmek zorunda kaldığı tehlikeli bir dağ yolu, düşman güçlere karşı bir savunma hattı ve devlet otoritesine karşı bir meydan okuma kaynağı. 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar Osmanlı İmparatorluğu ve İran, tanınmak için birbiriyle rekabet eden Kürtlerin aşiret liderlerinin üzerinde kontrol sahibi olmak için adeta yarıştı. Ancak 20. yüzyılda, hızlı siyasi ve ekonomik dönüşüm ve bir yandan İran, Irak ve Türk hükümetlerinin, diğer yandan da Türk milliyetçilerinin birbiriyle çelişen girişimleri, Kürt ulusunun hakları için verilen mücadelesinin koşullarını kökten değiştirmiştir.19. yüzyıldan günümüze Kürtlerin bu ayrıntılı tarihinde McDowall, mücadelenin eski ve yeni yönlerinin karşılıklı etkileşimini, Kürt toplumu içindeki yerel rekabetlerin önemini, belirli liderlik biçimlerinin kalıcı otoritesini ve modern devletlerin Kürt milliyetçiliğinin meydan okumasına yanıt vermekteki başarısızlığını incelemektedir. Kapsamlı bir şekilde birincil kaynaklara dayanan Modern Kürt Tarihi adlı çalışma, Kürt sorununun arkasında yatan dinamikleri daha iyi anlamak isteyen herkes için faydalı olacaktır.

 

 

 

 

 

 


İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015