%26
Motorik & Fitness  - Kale, Rasim

Motorik & Fitness

Rasim Kale

Yayınevi: İstanbul Gelişim Üniversitesi

Yayın tarihi: 03/2021

ISBN: 9786054827732

Türkçe | 357 Sayfa |

Tür: Spor

  • 72,52 TL
  • 98,00 TL

 İnsanlığın en önemli amacı; sağlıklı uzun bir yaşam olmalıdır. Bu amaç, insanın genelde organik sistemi ile ilgilidir. Bu sistemler şunlardır:  Sinir sistemi, iç salgı sistemi, kalp- dolaşım sistemi ve lokomotor sistem. Motorik açıdan ilk sırada sinir sistemi gelmektedir. Bu sistemin merkezinde yer alan beyin; lokomotor sistemin aktif kısmında yer alan birimlere hareket emri göndererek kas ve eklemlerin hareket etmesini sağlar. Hareketin başlaması ile birlikte iç salgı sistemi de devreye girer. Bu bağlamda; kalp; tüm hücre, doku ve organlara daha fazla kan göndererek bireyin biyolojik performansını artırır. İşte fizyolojik değişimi sağlayan; dolaşım hızındaki bu performans artışıdır. Bu nedenden ötürü; vücudun en zayıf olduğu an,  dolaşım hızının en düşük olduğu andır. Egzersiz yoluyla kalp- akciğer sisteminde olumlu yönde bir iyileşme olur. Kan ve hormon değerlerinde aynı şekilde yine olumlu yönde bir gelişme meydana gelir.
Günümüz Türkiye’sinde özellikle büyük şehirlerde sayısız fitness salonları bulunmaktadır. Bu salonlarda aerobik- step, yoga, plates, dans vb. uygulamalardan ağırlık ya da daha iyi bilinen adı ile vücut geliştirme çalışmaları da yapılmaktadır. Özellikle vücut geliştirme çalışmalarında yapılan bilinçsiz, yanlış ve yetersiz uygulamalar insan sağlığına zarar vermektedir. Bu eserin yazılma amaçlarından bir tanesi de; fitness salonlarında uygulanan vücut geliştirme çalışmalarında yapılan yanlışlıkların düzeltilmesidir. Özellikle Body- building antrenmanlarında ağırlık kaldırırken, nefes alma ve nefes vermede geçerliliği olan bilimsel solunum mekaniği bu eserin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Diğer yandan yine fitness amaçlı yapılan çalışmalarda; bu alanda faaliyet gösteren bazı insanlar tarafından HIIT (High intensity interval training) başka bir ifade ile “Yüksek yoğunluklu aralıklı çalışma” anlamına gelen kardiyo egzersiz türünün, dayanıklılık türü egzersizlerden daha yararlı olduğu ileri sürülmektedir. Bu konu ile ilgili olarak kardiyo egzersizler bölümünde gerekli bilgiler verilmiştir.
Fitness, sadece hoşça vakit geçirmek ya da sosyalleşmek için yapılan bir uğraş değildir. Bu kavram canlı bir kavramdır. Hayatın ta kendisidir. Bilindiği gibi biyolojik sağlık için fitness uygulamaları insan yaşamında çok önemlidir. İnsan ne zaman bu kavramın farkına varır? Sorusuna verilecek yanıt; fit olmadığı zaman şeklindedir.  O nedenle; hasta olmadan sağlığın, ölüm gelmeden hayatın değerini bilerek ona göre yaşamak ve yaşatmak gerekir. Bu anlamda fitness; yaşamın sevecen, içten ve sevgi dolu bir dokunuşudur.
Bu bağlamda; ancak bilimin ışığında yapılacak spor uygulamaları insan sağlığına olumlu katkılar sağlar. Bilim dışında yapılacak her türlü uygulama, insan sağlığına fayda yerine zarar getirir ve akıl dışı uygulamalar olarak kabul edilir. 

Prof. Dr. Rasim KALE

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı