%0
Müslüman Kadın : STK-Muhafazakarlık-Feminizm - Akçaoğlu, Habibe Kurt

Müslüman Kadın : STK-Muhafazakarlık-Feminizm

Habibe Kurt Akçaoğlu

Yayınevi: Ark Kitapları

Yayın tarihi: 06/2022

ISBN: 9786057349033

Türkçe | 479 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Toplumsal Cinsiyetler

  • 95,00 TL

 “MÜSLÜMAN KADIN; Stk, Muhafazakarlık, Feminizm” başlığını taşıyan bu kitapta, günümüzde Müslüman kadınların kamusal alanda görünür olan söylem ve faaliyetlerinin analizine yer verilmiştir. Bu bakımdan bugünkü Müslüman kadın kamusallığı; sivil toplum, STK, kadın, Müslüman kadın, ataerkillik ve muhafazakârlık kavramları odağında ele alınmıştır.
Kadın kamusallığı; sivil toplum kavramı temelinde dönemsel olarak Geç Osmanlı Dönemi’nde ortaya çıkan kadın hareketlerinden başlanarak günümüze kadar detaylı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte çalışmanın ana konusu olan günümüz Müslüman kadın kamusallığına temel oluşturması bakımından 1980 sonrası ve 1990 sonrası Müslüman kadın hareketi; sivil toplum, STK, kadın, ataerkillik ve feminist düşünceye mesafe gibi bağlamlar açısından değerlendirilerek günümüze yansımaları tespit edilmiştir.
Bu kitapta; Müslüman kadınların STK’lar kanalıyla ortaya koydukları görünürlük ve ürettikleri söylemlerde hangi misyonu yüklendikleri, bu misyonda onları harekete geçiren referans ve motivasyon kaynağının ne olduğu, STK’ya mensubiyetin Müslüman kadınların sosyal kimliklerine katkısının ne olduğu, Müslüman kadınların mensubu oldukları STK’lar kanalıyla siyasal alana ve uluslararası politikalara yön verip veremedikleri, Müslüman kadınların muhafazakarlık ve feminizm ile mesafelerinin ne olduğu ve Müslüman kadınların bugün kamusal alanda birer özne olarak yer alıp alamadıkları gibi soru ve sorunların yanıtlarını bulacaksınız.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı