Mustafa Kemal : M. Frunze Görüşmeleri - Aslan, Yavuz

Mustafa Kemal : M. Frunze Görüşmeleri

Yavuz Aslan

Yayınevi: Kaynak

Yayın tarihi: 04/2002

ISBN: 9789753433457

Türkçe | 150 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Yavuz Aslan bu çalışmasında; Bağımsızlık Mücadelesi dönemi, Türk-Sovyet ilişkileri tarihinin çok az bilinen bazı yönlerine ışık tutmayı hedeflemektedir.

Emperyalist Batılı devletlerine karşı verdiğimiz bağımsızlık mücadelesinde, Türk-Sovyet ilişkileri son derece önemli bir yer tutmaktadır. Başlangıcından itibaren Milli Mücadele dönemi Türk-Sovyet ilişkileri çelişkilerle dolu bir süreci kapsamaktadır. Bir tarafta umut, yakınlaşma ve dostluk, diğer tarafta karşılıklı yaşanan sorunlar bu dönem ilişkilerinin genel karakterini oluşturmaktadır.

İşte bu çalışmada Moskova Antlaşması'ndan sonra Türk-Sovyet ilişkilerinde gerginliğe yol açan sorunlara değinilerek bu sorunların çözümü yolunda Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Olağanüstü Yetkili Elçisi M. Frunze'nin Ankara'ya gelişi ve burada Mustafa Kemal Paşa ile yaptığı görüşmeler ele alınmıştır. Moskova Anlaşması'ndan sonra gerginleşen ilişkilerin yumuşaması ve Türk-Sovyet dostluğunun pekiştirilmesinde oldukça önemli rol oynayan bu görüşmelerin tutanakları da çalışma içerisinde aynen verildiği gibi Rusça aslının kopyası da ekler kısmına konulmuştur. Yine M. Frunze'nin Türkiye'ye gelişi ile oluşan olumlu havayı yansıtan birçok belge de ekler kısmında okuyucuların dikkatine sunulmuştur.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı