Oksfordun Öküzü : Kelimelerin Şaşırtıcı Kökenleri - Demirci, Kerim

Oksford'un Öküzü : Kelimelerin Şaşırtıcı Kökenleri

Kerim Demirci

Yayınevi: Anı

Yayın tarihi: 03/2019

ISBN: 9786051702599

Türkçe | 328 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Dil Çalışmaları

Bu kitapla, etimolojisi hiç bilinmeyen kelimeleri gün yüzüne çıkarmak veya etimolojik sorunları çözüme kavuşturmak amacında değiliz. Kökleri önceden büyük oranda tespit edilmiş olan kelimeleri, bunun farkında olmayan okuyucuyla buluşturmak istedik. Kelimelerin geçirmiş olduğu fonolojik ve morfolojik değişim sürecini ayrıntılarıyla anlatıp kitabı gereksiz yere şişirmedik. Mesela, Arapça kelimelerin kökleri verilirken Arapçanın kelime türetme kalıplarını, diğer ismiyle iştikak meselesini anlatma işine girmedik.

 Kitapta Türkçeye ekseriyetle batı dillerinden, Arapçadan ve Farsçadan gelen kelimelerin kökeni ele alındı. Böylece herkesin ilk anda kökünü tahmin edemeyeceği kelimeler üzerinde yoğunlaşarak sürpriz derecesini artırmaya çalıştık. Nihayetinde biraz eğlenme, biraz sürpriz yaşama, biraz da bilgilenme amacındayız.

Bu ve benzeri kitaplara bakarak Türkçede hiç Türkçe kökenli kelime yok hissine kapılmaya gerek yok çünkü dilimizde binlerce Türkçe asıllı kelime var. Doğrusu şu an kullandığımız Türkçenin ekseriyeti Türkçe kökenli kelimelerden oluşmakta. Aşina olmadığımız dillerden gelen keli-melerin kökenini tespit etmek daha şaşırtıcı olduğundan biz bu tercihi yaptık

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı