Ölümcül Yakınlıklar : Mikroplar Tarihimizi Nasıl Şekillendirdi? - Crawford, Dorothy H.

Ölümcül Yakınlıklar : Mikroplar Tarihimizi Nasıl Şekillendirdi?

Dorothy H. Crawford

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 11/2019

ISBN: 9786053161738

Çevirmen : Gürol Koca

Türkçe | 248 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Bilim Tarihi

Yaşadığımız dünyada bitki ve hayvanlar dışında bir canlı grubu var ki, gözle görülemeyecek kadar küçük olmalarına rağmen yeryüzünün asıl sahipleri oldukları söylenebilir: Diğer tüm canlılardan önce onlar vardı, muhtemelen en son da onlar yok olacak. Yalnızca çevremizi değil, bedenlerimizi de mesken edinen bu canlıların “dost” olanlarına muhtacız: Sağlıklı bir yaşam için bize hava ve su kadar gerekliler. “Düşman” olanlarla aramızdaki mücadele ise ezelden beri sürüyor.

Mikrobiyolog Dorothy Crawford bu kitapta kısaca “mikroplar” diyeceğimiz, her yerde hazır ve nazır olan bu küçücük canlılarla insanlar arasındaki ilişkinin tarihini ele alıyor. Mikroplar insanlara kolayca bulaşıp yayılacak şekilde nasıl evrimleşti? Avcı-toplayıcı topluluklardan tarım toplumlarına geçiş neden mikroplara yaradı? İlk şehirler kurulduğunda hangi koşullar mikropların serpilip palazlanmasına yol açtı? Tarihte yaşanan şiddetli salgın ve kıranlar insan toplum ve kültürlerini nasıl etkiledi? Mikroplarla etkili bir şekilde mücadele etmeye başlamamızı sağlayan icat ve keşifler nelerdi? Hangi mikropları alt ettik, hangileri bizi alt etmeye devam ediyor? Giderek kalabalıklaşan bir dünyada bizi nasıl tehlikeler bekliyor? 

“İnsanlarla mikropların birlikte evrildiği binlerce yıllık bir hikâye bu, olup bitenlerin tarihi de genlerimizde yazılı. Bizler bulaşıcı hastalıkları atlatmış, hastalıklara dirençli çocuklar dünyaya getirmiş ataların evlatlarıyız; burada olup bu hikâyeyi anlatabiliyor oluşumuzu da onlara borçluyuz.”
YAZAR HAKKINDA: İskoçyalı mikrobiyolog, virolog. Londra’daki St Thomas Hastanesi’nde tıp öğrenimi gördü, doktorasını Bristol Üniversitesi’nde yaptı. 1990-97 yılları arasında Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda tıbbi mikrobiyoloji profesörü olarak hizmet verdikten sonra Edinburgh Üniversitesi’ne geçti, İskoçya’nın prestijli kürsülerinden biri olan Robert Irvine Tıbbi Mikrobiyoloji Kürsüsü’nü devraldı. 2001 yılında Edinburgh Kraliyet Bilimler Akademisi’ne ve Tıbbi Bilimler Akademisi’ne üye seçildi; 2005 yılında tıbba ve yüksek öğrenime katkılarından dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı’na (OBE) layık görüldü. Uzmanlık alanında sayısız bilimsel makalesi bulunan Crawford’ın yayımlanmış kitaplarından bazıları şunlardır: The Invisible Enemy: A Natural History of Viruses (Görünmez Düşman: Virüslerin Doğal Tarihi; 2000), Viruses: A Very Short Introduction (Virüsler: Çok Kısa Bir Giriş; 2011), Virus Hunt: The Search for the Origin of HIV (Virüs Avı: HIV’nin Kökeninin İzinde; 2013), Ebola: Profile of a Killer Virus (Ebola: Öldürücü Bir Virüsün Profili; 2016).

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı