%0
Oluş ve Bozuluş - Sina, İbn (Avicenna)

Oluş ve Bozuluş

İbn (Avicenna) Sina

Yayınevi: Litera

Yayın tarihi: 05/2008

ISBN: 9789756329474

Çevirmen : Muammer İskenderoğlu

Türkçe | 240 Sayfa |

Tür: Genel Felsefe

  • 27,75 TL

Litera Yayıncılık tarafından yürütülen Şifa projesi, doğa bilimlerinin üçüncü kitabı olan "Oluş ve Bozuluş" kitabıyla devam ediyor! Yayınevimizin İslam Felsefesi Klasikleri serisine özgü orijinali ile parelel metin halinde yayınlanan bu eser, Aristoteles'in doğa bilimleri külliyatının üçüncü kitabı olan "Peri Geneseôs Kai Phthora"a denk düşmektedir. İbn Sinâ ise konu olarak buna karşılık gelen bu kitabı "el-Kevn ve'l-Fesâd" olarak adlandırmaktadır.

Büyük Türk-İslam filozofu İbn Sinâ'nın Oluş ve Bozuluş (el-Kevn ve'l-Fesâd) başlığını taşıyan bu eseri, filozofun eş-Şifâ isimli felsefe ve bilimler ansiklopedisinin doğa bilimleri alanındaki üçüncü kitabıdır. İlk iki kitapta doğa bilimleriyle ilgili problemleri inceleyerek diğer kitaplar için de geçerli olacak şekilde bu bilimlerin ilkelerini belirleyen İbn Sinâ, bu eserinde doğa bilimlerinin bir problemi olarak "oluş-bozuluş" konusunu incelemektedir.

İbn Sinâ konuyu ele alırken tıpkı Aristoteles'in de yaptığı gibi öncelikle bu konu hakkında diğer filozofların teorilerini ve delillerini incelemekte ve tutarsız bulduğu yönleri de teker teker saymaktadır. Arkasından "oluş", "dönüşüm", "başkalaşım" gibi konular ve aralarındaki farkları ele almakta, büyümenin ne olduğunu ve ana elementlerin (ustukusların) sayısının kaç olması gerektiğini tartışmaktadır. Bu konuları ele alırken İbn Sinâ, kendi ilmî çevresindeki ekollerin görüşlerine yer verip onları eleştirmekten de geri durmamıştır. Nitekim İslam felsefesi açısından düşünüldüğünde filozofun eleştirdiği ekoller arasında en dikkat çekeni filozofun "Bağdat Hristiyan Okulu" dediği ekoldür. Bu yönüyle felsefe tarihinde zorunlu bir diyalektik oluşturan İbn Sinâ, eserinin son kısımlarını konuyla ilgili itiraz ve şüphelerin çözümüne dair bölümlere ayırmakta son bölümde oluş-bozuluş döngüsünü ele alarak eserine son vermektedir. Tanıtım Yazısı'ndan

Sahaf
Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı