%20
Ombudsman : Yeni Yönetim Anlayışı İçin Bir Model - Özden, Kemal

Ombudsman : Yeni Yönetim Anlayışı İçin Bir Model

Kemal Özden

Yayınevi: Tasam

Yayın tarihi: 12/2005

ISBN: 9789756285176

Türkçe | 160 Sayfa |

Tür: Siyaset Bilimi

  • 12,80 TL
  • 16,00 TL

Bilindiği üzere, idarenin haksız davranışlarına karşı, hukuk dışı yoldan bir denetim mekanizması olan Ombudsman sistemi, ilk kez 1809 yılında İsveç'te uygulandıktan sonra, bu gün yaklaşık yüz kadar ülkede, çeşitli biçimlerde uygulanmaktadır.

Ülkemizde zaman zaman gündeme gelen ve üzerinde tartışılan Ombudsman denetimi kavramı, Türk Kamu Yönetimi sistemine henüz yerleşmemiştir. Yönetimde şeffaflaşma ve halkın sorunlarına daha yakından çözüm bulma, kamu kurumları ile vatandaşlar arasındaki uyuşmazlıklarda çözüm üretme açısından Ombudsman çok önemli bir hakem rolü üstlenir.

Ülkemizde Ombudsman konusunda yapılan çalışmalar arasında bu kitap geniş bir araştırmaya dayanmaktadır. Ombudsman denetiminin bütün özelliklerini ve diğer denetim yollarına göre olan avantajları incelerken, bir çok ülkedeki uygulamaları da açıklığa kavuşturmaktadır. Nitekim bu eser, Türkiye'de bir Ombudsman modeli kurulduğu takdirde, konunun özüne dair zengin örnek malzeme içeren bir araştırmadır.

Eser, kamu yönetimi, denetim, yönetimde reform ve benzeri konuları inceleyenler bakımından önemli bir kaynak kitaptır.
Prof. Dr. Jale CİVELEK
Marmara Üniversitesi

Bir denetim mekanizması olarak Ombudsman sistemi ne yazık ki Türkiye'de gelişemediği gibi akademik çevrelerde de hak ettiği ölçüde bilinememektedir. Kemal Özden tarafından kaleme alınan bu eser hem konuya ilgi ve dikkat çekmesi bakımından, hem de konuyu ayrıntılı ve titiz bir biçimde ele alışı bakımından önemli bir boşluğu dolduracaktır. Türkiye'nin hızlı bir kamu reformu ve yönetimin yeniden yapılanması aşamasında olduğu bu dönemde Ombudsman denetimi bir kez daha önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Özden, titiz kalemiyle başta Avrupa Birliği örnekleri olmak üzere dünyadaki değişik Ombudsman modellerini ayrıntılı biçimde irdelemekte, buradan hareketle bu sistemin bir denetim mekanizması olarak Türkiye'de de gelişebilirliğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte sistemin Türkiye'de karşılaşabileceği muhtemel sıkıntıları da göz önüne sermektedir. Çalışmanın önemli bir boşluğu dolduracağına ve kamu reformu sürecine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.
Prof. Dr. Ömer ÇAHA
Fatih Üniversitesi

Ombudsman için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı