%26
Oracle SQL Analitik SQL v e PLSQL - Ateş, Fahrettin

Oracle SQL Analitik SQL v e PLSQL

Fahrettin Ateş

Yayınevi: Abaküs Kitap

Yayın tarihi: 02/2016

ISBN: 9786059129374

Yazar : Orhan Eripek Özgür Umut VURGUN

Türkçe | 344 Sayfa | 16,5 X 24 cm

Tür: Bilgisayar / Veritabanı & Sql

  • 33,67 TL
  • 45,50 TL

Orhan Eripek, Özgür Umut Vurgun ve Fahrettin Ateş tarafından kaleme alınan Türkçe yazılmış ilk SQL, Analitik SQL ve PL/SQL kitabının birinci bölümünde SQL dili hakkında bilgi vermekle beraber örnekleri denemek için gerekli olan programların konfigürasyonu hakkında da geniş bilgi veriliyor. Daha sonraki bölümlere doğru basit SQL deyimlerinden başlayarak SQL dilinde fonksiyonlar, join’ler, DML deyimleri ve kullanıcı yönetimi gibi konular ele alınıyor. Aynı zamanda table, synonym, view, index ve sequence gibi veritabanı nesnelerine ait çok sayıda farklı örnekleri ele alan yazarlar, birçok kitapta az rastlanan ancak günlük hayatta çok kullanılan “SQL dili ile raporlama” bölümünde birçok kişinin bilmediği farklı raporlama metotlarından bahsediyorlar.
Kitabın esas bölümünü teşkil eden PL/SQL programlama dili hakkında olan Bölüm II farklı alt bölümlerden oluşup bu dil hakkında çok geniş bilgileri kapsar. İlk bölümde PL/SQL dilinin yapısı hakkında geniş bilgi veren yazarlar daha sonraki bölümlere doğru data tipleri, döngüler, trigger’lar, cursor’ler ve exception’ler hakkında geniş bilgi vererek basitten zora doğru farklı örneklerle her konuyu ele alıyor.
Son bölümde ise, birçok uzman developer’ın dahi anlamakta zorlandığı analitik fonksiyonlar ele alınıyor. Bölüm boyunca hiyerarşik sorgular ve regular expression’lar incelenip farklı örneklerle bu tip sorguların ve expression’ların çalışması açıklanıyor.

• SQL Nedir ?
• SQL’de Fonksiyonlar
• SQL DML (Data Manipulation Language)
• Kullanıcı Yönetimi
• Analitik Fonksiyonlar
• Hiyerarşik Sorgular
• Regular Expression
• PL/SQL
• PL/SQL Veri Tipleri ve Değişkenler
• Trigger Kullanımı
• İmleç (Cursor)
• Aykırı Durumlar (Exception Handling)

Fahrettin ATEŞ
2008 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, 2014 yılında Ahmet Yesevi, İşletme Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Fahrettin ATEŞ evli ve 1 çocuk babasıdır. Profesyonel iş yaşamına Turkcell’de felaket kurtarma merkezi ve test sistemleri grubunda kıdemli uzman olarak devam etmektedir. 12+ Yıl Developer olarak çalışan yazar, aynı zamanda Turkcell Akademi’de eğitmen, Google Developer Group (Gdg Ankara Üyesi) üyesidir. İş yaşamına ek olarak farklı üniversitelerde Nfc (Near Field Communication), Apache Cassandra ve Android konularında seminerler vermektedir. Oracle sertifikasyonlarından; Oracle Database 11g Administrator Certified Associate (OCA), Oracle Database 11g Administrator Certified Professional (OCP), Oracle Weblogic System Administrator, Microsft sertifikasyonlarından: Microsoft Certified Solution Developer (MSCD.NET), Microsoft Certified Application Developer (MCAD.NET), Microsoft Certified Professional (MCP), sertifikalarına sahiptir.
Yazarın Uzmanlık Alanları: Oracle, Weblogic, C#.Net, Java, Android, SQL Server.

Orhan ERİPEK
2005 yılı Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Lisans mezunu, 2009 yılı Haliç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans mezunu ve 2012 yılı itibariyle İstanbul Aydın Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği doktora öğrencisi olan Orhan Eripek evli ve 2 çocuk babasıdır. Profesyonel iş yaşamında 3 yıl Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem biriminde ‘Oracle DBA’, 2 yıl Vodafone’da ‘Oracle DWH Developer’, 2 yıl Turkcell’de ‘Senior Operation Admin’, yaklaşık 1 yıl Vodafone’da ‘Senior Oracle Plsql Developer’ olarak görev almış ve 2 yıldan fazla süredir Aksigorta’da Veritabanı Yöneticisi (Senior Oracle DBA) olarak görevini sürdürmektedir. Oracle Database SQL Certified Expert, Oracle Database 10g Administrator Certified Associate (10g OCA), Oracle Database 10g Administrator Certified Professional (10g OCP), Oracle Database 11g Administrator Certified Professional (11g OCP) sertifikalarına sahiptir. 30.03.2015’te Oracle tarafından ‘Oracle ACE . TROUG (Turkish Oracle User Group) organizasyonu bünyesinde ‘Database Administration Özel İlgi Grubu (SIG)’ ve ‘Üniversitelerle İletişim Sorumlusu’ görevini yürütmektedir. Oracle veritabanı üzerine teknik makaleleri yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmaktadır. İyi derecede İngilizce, çok iyi derecede Rusça ve Kırgızca bilmektedir. Ayrıca üniversitelerde Oracle veritabanı teknolojileri konularında ücretsiz seminerler vererek ülkemize yeni bilişimcilerin katılmasına destek vermektedir.
Oracle ACE Associate, 10g/11g OCP, Senior Oracle DBA at Aksigorta.

Özgür Umut VURGUN
2006 yılı Yakındoğu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunu, İşletme Yüksek Lisans (MBA) öğrencisi olarak öğrenim hayatına devam eden Özgür Umut VURGUN evli ve 1 çocuk babasıdır. Profesyonel iş yaşamında Enerji ve Telekomünikasyon sektörlerinde Oracle Veritabanı Yöneticisi ve Sistem Analisti olarak görev yapmıştır. İş yaşamında Telvent USA Inc.’da “Sistem Analisti”, Ericsson’da “Oracle Veritabanı Yöneticisi”, TURKCELL’de danışman olarak “Oracle Veritabanı Yöneticisi” ve TÜRK TELEKOM “Oracle Veritabanı Yöneticisi” pozisyonlarında görev almıştır. İş yaşamına ek olarak farklı üniversitelerde Veritabanı I-II ve Veritabanı Programcılığı derslerini vermektedir. Oracle sertifikasyonlarından; Oracle Database Real Application Cluster Expert, Oracle Database 10g Administrator Certified Associate (OCA), Oracle Database 10g Administrator Certified Professional (OCP) sertifikalarına sahiptir. TROUG (Turkish Oracle User Group) bünyesinde ‘Ankara Sorumlusu’ görevini yürütmektedir. Oracle Veritabanı üzerine teknik makaleleri; yerli ve yabancı dergilerde yayımlanmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Ayrıca üniversitelerde Oracle Veritabanı Teknolojileri konularında ücretsiz seminerler vererek ülkemizde yeni meslektaşlarına destek vermektedir.


 

İlgili Ürünler

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı