%28
Örnek Uygulamalarla Kredi Derecelendirme - Yetgin, Feyzullah

Örnek Uygulamalarla Kredi Derecelendirme

Feyzullah Yetgin

Yayınevi: Vakıfbank Kültür

Yayın tarihi: 09/2023

ISBN: 9786256385474

Karton Kapak | Türkçe | 368 Sayfa | 12,5 cm x 19,5 cm

Tür: Ekonomi

  • 195,84 TL

“Günümüzde, kredi derecelendirme kuruluşları, küreselleşen finansal sistemin önemli bir parçasıdır ve dolayısıyla küresel ekonomiyi etkilemektedir. Görevleri, özel sektör ve kamudaki potansiyel yatırımcılar için borç veren kuruluşların kredi değerlilik düzeyi ile ilgili güvenilir ve bağımsız bir görüş sunmaktır.”
Kredi derecelendirmenin yatırımcı, kreditör, ihraççı ve düzenleyici gibi paydaşlar için faydaları çok çeşitlidir. Örneğin, yatırımcılar için derecelendirmeler, yatırım yapacakları enstrümanı (hükümet, şirket veya finansal araç) daha iyi anlamalarına ve yönetmelerine olanak tanır. Kredi verenler için derecelendirmeler, kredi verdikleri şirketlerin ve hükümetlerin geri ödeme risklerini daha iyi değerlendirmelerine olanak tanır. İhraççılar için derecelendirmeler, kredi değerleri iyi olan araçların ve şirketlerin daha iyi fiyatlandırma imkânlarına sahip olmalarına olanak sağlar. Düzenleyiciler için derecelendirmeler, finansal piyasalardaki risklerin daha iyi anlaşılmasına ve yönetilmesine katkı sunar. Derecelendirme kuruluşları, derecelendirme yaparken genellikle finansal araçların, şirketlerin ve hükümetlerin finansal durumlarını, operasyonel performanslarını, pazar koşullarını ve diğer faktörleri dikkate alır. Elinizdeki bu kitap; kredi derecelendirme kuruluşlarının çalışma prensiplerini, derecelendirme türlerini ve derecelendirme sürecini ayrıntılı bir şekilde ele alarak okuyucular tarafından kredi derecelendirme kuruluşlarının faaliyetleri, derecelendirme türleri, derecelendirmenin paydaşlara faydaları ve derecelendirme metodolojileri gibi konuların örnek derecelendirme vaka çalışmaları ile somut olarak anlaşılmasını hedeflemektedir. Eserde; derecelendirmenin yatırımcılar, kredi verenler, ihraççılar ve düzenleyiciler gibi paydaşlar için nasıl faydalı olabileceği uygulamalı olarak örnekler ile anlatılmaktadır.
Yazar Hakkında:
Feyzullah Yetgin
1970 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. Aynı üniversitenin Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde “Türkiye’de Leasing ve İstihdam” başlıklı yüksek lisans tezini 1997 yılında tamamladı. “Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının Performans Değerlemesi ve Türkiye Uygulaması” başlıklı doktora tezini Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık ana bilim dalında 2002 yılında tamamlayan Yetgin; 2012 yılında doçent, 2019 yılında profesör unvanı aldı. 2004 yılından itibaren üniversitelerde finans ve işletme alanlarında dersler verdi. 1989 yılından itibaren kamu ve özel sektör şirketlerinde görev yaptı. Akademik dergilerde yayınlanmış makaleleri, ulusal ve uluslararası akademik konferanslarda sunmuş olduğu tebliğler ile Mortgage Sistemi: Türkiye (Teori - Uygulama); Kentsel Yenilemenin Yönetimi: Makro ve Mikro Perspektif; Gayrimenkul Değerlemesi başlıklı kitapları bulunmaktadır. 

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015