Osmanlı İmparatorluğu ve İslami Gelenek - Itzkowitz, Norman

Osmanlı İmparatorluğu ve İslami Gelenek

Norman Itzkowitz

Yayınevi: Babil

Yayın tarihi: 08/2006

ISBN: 9789756207406

Çevirmen : Cihan Kaplan

Türkçe | 120 Sayfa |

Tür: Osmanlı Tarihi

Zamanımızın entelektüel erdemlerinden biri; geçmişteki ve günümüzdeki inançlarımız arasındaki göreceliğin ve yabancı kültürlere ait medenileşme değerinin farkında olma istekliliğidir.

Günümüz tarihçileri dünya tarihi içinde geçerli bir köprü kurmanın oldukça güç olduğunun bilincindedir. Bu güçlüğün sebebi insanoğlunun çok yakın bir tarihe kadar ortak geçmişe sahip olmayışıydı. Amerika medeniyetleri dünyadaki diğer medeniyetlerden kendilerini soyutlayarak görkemli bir uygarlık düzeyi elde ettiler.

Aslında Akdeniz civarında yaşayan çok sayıda farklı antik insanlar birbirleriyle sık sık yakın temas halindeydiler. Ve dünyanın diğer bölgelerindeki medeniyetler hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Çinliler kendilerininkinden daha üst düzeyde bir medeniyeti tam olarak bilmiyordu. 19. yüzyıla kadar sahip oldukları kültürün tüm dünya için geçerli olduğunu düşünüp kültürlerine ait ideallere saygı gösteriyorlardı. Ortaçağ Avrupa’sı, İslam dünyasıyla kurdukları başarılı temaslara karşın hala kapalı bir toplumdu.

Bu kitap Osmanlı gözüyle ve Osmanlı perspektifinden dünyayı görmek için Osmanlıları ve Avrupalıları incelemektedir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı