%0
Osmanlı Sağlık Sisteminin Yönetimi : Hekimbaşılık Kurumu - Serin, Sinem

Osmanlı Sağlık Sisteminin Yönetimi : Hekimbaşılık Kurumu

Sinem Serin

Yayınevi: Kitabevi

Yayın tarihi: 06/2021

ISBN: 9786057819918

Türkçe | 208 Sayfa | 16,50 x 23,50 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 45,00 TL

Osmanlı tarihindeki ilk hekimbaşı kimdir? Gayrimüslimler padişahın hekimbaşısı olabilir miydi? Hekimbaşı olabilmek için nasıl bir eğitim gerekmektedir?,  Hekimbaşılar taşıdıkları hangi özelliklerle bu makama gelmeye hak kazanmaktadırlar? Padişahın hayatında hekimbaşının yeri ve önemi neydi?, Saray protokolünde hekimbaşının yeri nedir? Devlet görevlilerinin emeklilik işlemlerinde hekimbaşının fonksiyonu neydi? Hekimbaşıların gelir kaynakları nelerdi?  Hekimbaşılar hangi gerekçelerle görevlerinden azledilirdi?

Sarayda kimler hekimbaşına bağlı olarak çalışmaktaydı?  Hekimbaşının çalışma mekânları sarayın hangi bölümlerindeydi?  Serbest olarak sağlık alanında çalışan esnaf üzerinde hekimbaşının yetkileri nelerdi?  Ordunun ve donanmanın sağlık alanındaki ihtiyaçları nasıl karşılanırdı? Hekimbaşının 19. yy.da sağlık alanındaki modernleşme faaliyetlerine etkisi nedir ve hangi alanlarda katkısı olmuştur?

Hekimbaşılık neden kaldırıldı?  Osmanlı Devleti’nde kaç hekimbaşı görev yapmıştır? Dr. Sinem Serin, Osmanlı Sağlık Sisteminin Yönetimi: Hekimbaşılık Kurumu başlıklı kitapla yukarıdaki soruların Osmanlı belgeleri ve dönemin birinci elden kaynakları üzerinden cevaplarını vermiş, detaylı ve titiz bir çalışmayla Osmanlı’nın sağlık alanındaki bakış açısını ortaya çıkardığı bu temel eseri ilim camiasının istifadesine sunmuştur.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2021 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı