%30
Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir ? - Faroqhi, Suraiya

”Bu Ürün Çok Satanlarda”

Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir ?

Suraiya Faroqhi

Yayınevi: Kronik

Yayın tarihi: 04/2024

ISBN: 9786256774513

Karton Kapak | Türkçe | 448 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 206,50 TL

600 YILLIK BİR İMPARATORLUĞUN TARİHİ NASIL İNCELENİR?

Tarih yazıcılığı nedir? Tarihî bilginin sınırları var mıdır? Tarihî kaynaklar nelerdir ve bu kaynaklar nasıl kullanılır? Politika, biyografi, ekonomi, toplum ve zihniyet ekseninde tarih biliminden nasıl yararlanılır? Araştırmacılar Osmanlı arşivlerinde neler bulabilir? Osmanlı coğrafyası nerede başlar nerede biter? Marksist Osmanlı tarihçiliğinin Türkiye’deki seyri nasıl gelişmiştir? Osmanlı tarihine dair hangi ülkelerde ne tarz belgeler bulunur? Osmanlı padişahlarının tebaası doğal çevresiyle ne gibi bir etkileşime girmiştir? İmparatorluğu oluşturan toplumlarda erkek ve kadın tebaanın rolü ne olmuştur?...

Yeni bölümler ve kaynaklarla güncellenen Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir?, genişletilmiş baskısıyla bir kez daha Türk okuyucusunun karşısına çıkıyor.

20. yüzyıla kadar varlığını sürdüren Osmanlılar, arkalarında devasa bir kültürel miras bırakmış; arşiv belgeleri, kronikler, mimari yapılar hem Türkiye’den hem de yurt dışından birçok araştırmacının ilgisini çekmiştir. Peki ama bu araştırmalar nasıl yapılmalıdır? Osmanlı medeniyeti araştırmaları konusunda uzun süre çalışmış olan Suraiya Faroqhi, bu alandaki tecrübesiyle araştırmacılara yol gösteriyor. Bu kitapta bilgi yığınları yerine bilgilere nasıl ulaşacağınızı ve onları nasıl kullanacağınızı bulacaksınız.

Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir?’de Suraiya Faroqhi, Osmanlı tarihin yorumlanmasında birincil ve ikincil kaynakların nasıl kullanılabileceğini örneklerle okurlara sunuyor. Arşiv belgelerinin yanında anlatısal ve görsel kaynakları inceleyerek, bu materyallerin ortaya çıkış amaçlarını açıklıyor ve okuyucuları ellerindeki kaynaklara eleştirel bir bakış açısı kazanmaları konusunda yönlendiriyor. Osmanlı tarihine çeşitli perspektiflerle yaklaşarak, metodolojik açıdan en ilginç olanları vurgulayıp; Avrupa, Hindistan ve hatta Japonya ve Çin tarihi üzerinde yapılan çalışmaların Osmanlı tarihçileri için nasıl bir esin kaynağı olabileceği konusunda önerilerde bulunuyor.

Osmanlı Tarihi Nasıl İncelenir?, Osmanlı tarihinin zengin ve karmaşık kaynaklarına yeni adım için bir rehber olacak; deneyimli uzmanlar içinse yeni bakış açıları, kaynaklar ve yorumlar sunacak. Suraiya Faroqhi bu titizlikle inşa ettiği kitabında, tarihçilerin en çok tercih ettiği kelimelerin neden “acaba?” ve “belki” olması gerektiğini detaylı biçimde gösteriyor.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015