Osmanlı Türk Modernleşme Sürecinde Mülki İdare ve Mülki İdare Amirliği - Karagül, Vural

Osmanlı Türk Modernleşme Sürecinde Mülki İdare ve Mülki İdare Amirliği

Vural Karagül

Yayınevi: Kesit

Yayın tarihi: 03/2018

ISBN: 9786059408684

Türkçe | 136 Sayfa | 16 x 23 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

Türkiye’de mülki idare sistemi ve mülki idare amirliği mesleğinin geçmişini ve bugününü anlayabilmek için Osmanlı-Türk modernleşmesinin yapısını ve gelişimini kavrayabilmek önemlidir. Osmanlı-Türk modernleşmesi, Batı'daki modernleşme sürecinin aksine doğal olmayan, devlet veya bir takım seçkinci grup tarafından yerleştirilen, halka rağmen halk için uygulamaya konulan bir programın ürünüdür.
Osmanlı Devleti’ndeki toprak yönetim sisteminin anlaşılması modernleşme sürecinin gelişiminin anlaşılmasında etkin fayda sağlayacaktır. Tımar sistemi, Osmanlı toprak yönetiminde önemli bir role sahiptir. Tımar sisteminin bozulmaya başlamasıyla birlikte iltizam sistemi, iltizam sistemiyle birlikte ayanlar ortaya çıkmıştır. Bu süreç, ayanlarla padişah arasında Sened-i İttifak’ın imzalanmasını, daha sonra da Tanzimat’ı beraberinde getirecektir. Bu tarihsel değişim süreci mülki idare sisteminde de değişimi beraberinde getirecek; Batı tipi yönetim tarzlarının Osmanlı toprak yönetimi üzerinde etkili olmasını doğuracaktır. Tanzimat'la beraber yeni vilayet kanunları ortaya çıkacak ve eyalet yönetiminden vazgeçilecektir. Bu süreçte mülki idare amirliği mesleğinin yapısı da değişerek mülki idare amirleri daha sivil bir yapıya bürüneceklerdir.
Mülki idare amirleri de Osmanlı -Türk modernleşme sürecinde etkili olmuşlar ve bu değişime katkı sağlamışlardır. Bu süreçte merkezin politikalarını taşrada başarılı bir şekilde uygulamışlar, halkın sürece uyum sağlayabilmesi konusunda liderlik görevi üstlenmişler, taşrada Osmanlı-Türk modernleşmesinin mimarı olmuşlardır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı