Osmanlıda Batışın Üç Evresi - Rasim, Ahmet

Osmanlı'da Batışın Üç Evresi

Ahmet Rasim

Yayınevi: Evrim

Türkçe | 257 Sayfa |

Tür: Osmanlı Tarihi

Ahmet Rasim (1864-1932), Osmanlı Devleti'nin son döneminde yetişmiş verimli bir yazar olduğu kadar Osmanlı tarihi konusunda da ciddi araştırmalar yaparak 4 ciltlik "Osmanlı Tarihi" kitabını yazmış bir tarihçidir Onun bu küçük kitabı ise ayrı bir araştırma ve inceleme sonucunda hazırlanmış tarihsel bir monografi niteliğinde olup ilginçlik ve özelliği şu noktalarda belirmektedir:

Birincisi, bu monografide Osmanlı Devleti'nin çöküş nedeninin en ilginç evreleri olan III. Selim, II. Mahmut ve Abdülmecit dönemleri işlenmiştir. Bunun ilginçliği, bu dönemlerde devletin niçin batmak üzere olduğunun sezilmesi üzerine -o zaman ıslahat denilen- reformların gerçekleştirilmesi için harcanan çabaların ayrıntılı olarak sergilenmesindedir.

İkincisi, genel bir tarih kitabında yer alması olanaksız bulunan padişah söylevlerinin, 1789 Fransız İnsan Hakları Bildirisi'nin, derebeylerle padişahlık arasında yapılmış olan "Sened-i İttifak" adını taşıyan anlaşmanın; devletçe ilk kez çıkarılanTakvim-i Vakayi gazetesinin, toplumun o zamanki durumunu belgeleyen önsözünün; 1839 Tanzimat, 1856 Islahat Fermanları'nın ve daha nice belgenin -öztürkçeye çevrilmiş- tam metinlerinin bu kitapta yer almış bulunmasıdır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı