%10
Osmanlıdan Cumhuriyete Süreklilik ve Değişim : Zafer Toprak Armağanı - Alkan, Mehmet Ö.

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Süreklilik ve Değişim : Zafer Toprak Armağanı

Mehmet Ö. Alkan

Yayınevi: Tarih Vakfı Yurt Yayınları

Yayın tarihi: 05/2022

ISBN: 9789753334044

Türkçe | 592 Sayfa | 15 x 21 cm

Tür: Osmanlı Tarihi

  • 225,00 TL

Prof. Dr. Zafer Toprak’ın çok geniş bir akademik ilgi alanı var. İktisat tarihi başta olmak üzere, toplumsal ve siyasal tarih alanlarında çok değerli makale ve kitaplar yazmıştır. 1982 yılında yayınlanan ve “opus magnum”olarak niteleyebileceğimiz Türkiye’de Millî İktisat adlı eseri kendi alanında temel bir eser, bir klasik haline gelmiştir. Türkiye’de toplumsal tarih çalışmalarına yeni bir boyut getirmiş, öncülük etmiştir. Makalelerine bakıldığında solidarizm, korporatizm, para-militarizm, milli iktisat, feminizm, popülizm, narodnizm, müstehcen edebiyat... gibi konularda kendi alanındaki ilk olan yazılar ve araştırmalar yayınlamıştır. Bu yanıyla da birçok kitap, tez ve makalenin yazımına öncülük ettiği gibi yenilerine de ilham kaynağı olmuştur. Son dönem Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk dönemleri için Zafer Toprak Hoca’nın en azından birkaç makalesine atıf yapmadan yazı yazmak neredeyse imkansızdır.

Zafer Hoca, yalnızca üniversite sınıflarında anlattığı dersler, koridorlarda öğrencilerle kurduğu ilişkilerle mektepli öğrencilerine değil, üniversite dışı sempozyum, konferans ve konuşmalarıyla da ufuk açıcı olmuş, alaylı öğrencilerine de yol gösterici olmuştur.

Kendisinin üniversite ve kültür hayatımıza, tarih alanına ve Tarih Vakfı’na yaptığı katkıların yanı sıra Vakfımızın kuruluş sermayesi olan Yurt Yayınları’na, Toplumsal Tarih dergimize ve elbette hayatımıza yaptığı katkılara ve 76. yaşına dostlarının küçücük bir teşekkür ifadesi olarak “çam sakızı tarihçi armağanı” kabilinden bu eseri takdim ediyoruz.

Mehmet Ö. Alkan tarafından “hocalara armağan” geleneğini sürdürmek ve bu geleneği sonraki kuşaklara aktarmak gayesi ile derlenen Aydın Babuna, Ayşe Buğra, Selim Deringil, Edhem Eldem, Selçuk Esenbel, François Georgeon, Asım Karaömerlioğlu, Murat Yolun, Çağlar Keyder, Murat Koraltürk, Nicole vanOs, Nadir Özbek, Şevket Pamuk, Ayşegün Soysal, İlhan Tekeli, Erik-Jan Zürcher’in makaleleriyle katkıda bulundukları Zafer Toprak’a Armağan kitabı aynı zamanda okurlar için de bir kaynak eser niteliği taşımakta.

Zafer Hocamıza uzun, sağlıklı ve verimli bir hayat dileriz.

Motor Kurye ile Teslim
Bu Ürünün Bulunduğu Şubelerimiz:
  • pandora.com.tr
  • Beyoğlu
  • Nişantaşı

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı