Osmanlıdan Cumhuriyete Türk Kadınının Kısa Tarihi - Okuducu, Güldal

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türk Kadınının Kısa Tarihi

Güldal Okuducu

Yayınevi: Kaynak

Yayın tarihi: 01/2015

ISBN: 9789753439152

Türkçe | 848 Sayfa | 13.5 x 23 cm

Tür: Toplumsal Cinsiyetler  |  Osmanlı Tarihi

Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türk Kadınının Kısa Tarihi Osmanlı’nın Beylik döneminden Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar olan bir zaman diliminde kadının serüvenine yer veriyor.

 Kimi elinde kalemiyle, kimi at üstünde silahıyla, kimi sırtında cephaneyle vatanını kurtarmak için çırpınan kadınları görecek ve vatanın kurtuluşunda ve kuruluşunda kadının oynadığı rolün önemini fark edeceksiniz.

 “Hatun” diye anılan Türk kadınının “saçı uzun aklı kısa” diye anılmaya nasıl başlandığına ve kadının buna başkaldırısına dikkat çekiyor.

 Yazar bu kitapta, titiz bir araştırma ve geniş bir kaynak taraması sonucunda ulaştığı bilgileri kronolojik bir anlatımla okuyucuya sunuyor, yalın bir dille kadının tutuculuğa ve toplum dışına itilmeye karşı direnişini anlatıyor,eli kalem tutan kadınlara ve örgütlenme deneyimlerine değiniyor.

 Kadınların çıkardıkları gazetelerde yazdıklarını ve Şükûfe Nihal’in

“Biz bu belalara, felaketlere niçin düştük biliyor musunuz? Sustuk da ondan, haksızlıklara, zulme karşı isyan etmedik, sükût ettik” özeleştirisini bulacaksınız.

 Birinci Dünya Savaşı sonunda ülkeyi işgale gelen düşmana karşı, iktidardakilerin cesaretsizlik göstermesi üzerine “milli hukukumuzu ve ismetimizi muhafaza edecek hükümet ve erkek yoksa biz varız” diyerek öne atılan ve “ya istiklal ya ölüm” parolasıyla işgale direnen kadınların varlığına tanık olacaksınız.

 

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı