Oy Cihan Bizum Cihan - Kepenek, Nuran Alptekin

Oy Cihan Bizum Cihan

Nuran Alptekin Kepenek

Yayınevi: Ümit

Yayın tarihi: 09/2004

ISBN: 9799758572617

Türkçe | 240 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

30 Mart 1972'de bir grup devrimci genç, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamını engellemek için 3 İngilizi kaçırarak Tokat'ın Niksar ilçesinin Kızıldere köyü muhtarının evinde gizlenirler. Bu gençler Cihan Alptekin, Mahir Çayan, Ömer Ayna, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Saffet Alp, Hüdai Arıkan, Ertuğrul Kürkçü, Sinan Kazım Özüdoğru ve Nihat Yılmaz'dır. Çevik güç tarafından kıstırıldılar ve top mermisi, bazuka, roketatar vb. silahlarla, Ertuğrul Kürkçü dışında hepsi öldürülür.

Yakın Türkiye tarihine geçen Kızıldere katliamıdır bu.

Ölü olarak ele geçirilen Cihan Alptekin'in ablası Nuran Alptekin Kepenek kardeşi Cihan'ın kısa ama onurlu, acı ama yürekli, kimseye boyun eğmeden, daha güzel bir dünya için canını ortaya koyarak noktaladığı yaşamını kitaplaştırdı. Nuran Alptekin Kepenek kitabı yazma nedenini şu cümlelerle açıklıyor:

"Cihan %90 köylerimizin yazgısı yoksulluğun içinde doğdu. Onun en büyük şansı genelde insanın özünü oluşturan; değişime, yeniliğe ve daha güzel bir dünyaya özlem duyan insanların arasında yaşamış olmasıdır. Bu ilericilik ruhu Cihan'ı 68 hareketinin içine taşımıştır. 'Gençlik Başkaldırıdır-Oy Cihan Bizum Cihan' 68'li yılların acılarını yaşayanlara bir saygıdır. 68'li yılların Türkiye özelinde nasıl bir adaletsizlikle yaşandığına dair bir belgedir. Gençliğine sevgi, saygı duymayan, onları bir tür kıskançlıkla ve art niyetlerle karşılarına alan anlayışların öyküsüdür. Bu kitabı kaleme almaktaki amaçlarımdan biri de 68 gençliğinin arayışlarının cumhuriyetin kuruluşuyla sonuçlanan arayışlarla ne çok örtüştüğünü vurgulamaktır. Bu kitap, 68'lilere bir selamdır."

Oy Cihan Bizum Cihan için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2018 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı