Pariste Bir Osmanlı - Günay, Bekir

Paris'te Bir Osmanlı

Bekir Günay

Yayınevi: Kitabevi

Yayın tarihi: 11/2009

ISBN: 9786054208395

Türkçe | 824 Sayfa |

Tür: Osmanlı Tarihi

Osmanlı Devleti'nde Kanunî Sultan Süleyman sonrası başlayan yozlaşma süreci, III. Selim dönemine kadar devam etti. Osmanlı Devleti'nin "düzeni" III.Selim'le "yeniden" yapılanmaya başlandı. Bu dönemde Avrupa'yı anlamak ve Batıyı tanımak için önemli başkentlere elçiler gönderildi. Napolyon döneminde Fransa'ya gönderilen ve izlenimlerini Büyük Sefaretname adlı eserinde dile getiren Seyyid Abdurrahim Muhib Efendi de bu elçilerden birisidir.

Seyyid Abdurrahim Muhib Efendi bu sefaretnamesinde ihtilâl sonrası Fransa'nın siyasî, askerî, ekonomik ve sosyal yapısını en ince detayına kadar gözlemlemiştir. Türk batılılaşmasına kaynaklık eden metinlerden biri olan sefaretnamede, Osmanlı elçisinin Avrupa diplomasisini anlama çabaları yanında, klasik Osmanlı diplomasisindeki değişiklikleri de takip etmek mümkündür.

Cumhuriyetten imparatorluğa geçen Fransa'da Avrupa'ya hâkim olma sevdasındaki Napolyon'un hedefleri, diplomasi tarihinin en önemli ismi Talieyrand'ın izlediği kriz politikaları ışığında diplomasiyi öğrenen Muhib Efendi'nin Rus, Fransız, İngiliz siyaseti karşısında düştüğü çaresizlik, Fransa'nın İstanbul elçisi Sebastiyan'ın yönlendirmesiyle değişen Osmanlı dış politikası tüm çıplaklığıyla Büyük Sefarefname'de gözler önüne serilmektedir. Tanıtım Yazısı'ndan

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı