Paşaların Gözüyle Milli Mücadele - Gürler, Hamdi

Paşaların Gözüyle Milli Mücadele

Hamdi Gürler

Yayınevi: Vadi

Yayın tarihi: 12/2007

ISBN: 9789756768945

Türkçe | 439 Sayfa | 14 x 21,5 cm

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Şahitlikler, tarihin mimarlarının bizlere bıraktıktan önemli kaynaklardır. Şüphesiz tarihin tek kaynağı şahitlikler değildir. Ancak, araştırmacıların en çok değer verdiği arşiv belgeleri yakın tarih konularında o kadar fazladır ki, araştırmacıların bir konuyla ilgili bütün belgeleri görmesi artık günümüzde neredeyse imkansız hale gelmiştir.

Neden hatıra? Çünkü en basit bir konu dahi, bütün belgelere ulaşılarak çok yönlü ve araştırma tekniklerine uygun şekilde ortaya konmaya çalışılırsa kapsamlı bir çalışma haline gelivermektedir. Halbuki, tarihin şahitlerinin bıraktığı hatıralar, olayın kahramanının bakış açısını neyi, ne için, nasıl gerçekleştirdiğini veya gerçekleştiremediğini, binlerce belgeyi uzun bir zaman sürecinde inceleyerek ulaşabileceğimiz sonucu kısa bir zaman içerisinde elde etme imkanı vermektedir.

Bu çalışmamızda, hatıralara dayalı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş aşaması yani Millî Mücadele Dönemi ile ilgili temel bazı sorunlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Yani, Millî Mücadele Dönemi ile ilgili, hatta bazı konularda Millî Mücadele sonrasına da ışık tutacak olan temel sorunlar, Millî Mücadelenin lider kadrosunu oluşturan komutanların gözüyle ele alınmış ve aynı zamanda bu konularda yapılmış olan akademik çalışmalarda ulaşılan sonuçlarla da mukayese edilmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı