Peter Stammın Agnes Adlı Romanında Üstkurmaca ve Metinlerarası İlişkiler - Uyanık, Gürsel

Peter Stamm'ın Agnes Adlı Romanında Üstkurmaca ve Metinlerarası İlişkiler

Gürsel Uyanık

Yayınevi: Salkımsöğüt

ISBN: 9786054223800

Türkçe | 158 Sayfa | 14,5 x 20,5 cm.

Tür: Edebiyat İncelemesi

20. yüzyılın başlarında roman sanatının geleneksel çizgisinde değişiklikler, sarsıntılar, kırılmalar ve yenilikler yaşandığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu değişim kesintiye uğramadan yüzyılın sonlarında da devam eder. Çağdaş insanın alışık olduğu yaşama biçimini, içinde yaşadığı dünyayı algılama yöntemlerini derinden sarsan iletişim, bilişim ve ulaşım alanlarındaki baş döndürücü teknolojik gelişmeler, sanatı, sanatın bir alt türü olan yazını ve dolayısıyla romanı büyük oranda etkiler. Değişen zamanın sorunlarını anlatmak ya da değişen zamana ayak uydurmak için roman sanatı, da biçimsel, kurgusal ve teknik düzlemde kendini yenilemek zorunda kalır.
Yoğun eleştiriler alsa da bu değişimi ve yenilikleri anlatan düşünce postmodernizm olarak adlandırılır ve giderek bütün alanlarda etkisini göstermeye başlar. Söz konusu alanlardan biri de yazındır. Düzeyli, seçkinci yazın ile sıradan, eğlencelik türü yazın arasında pek fark gözetmeyen postmodern yazın anlayışı; gerçekliği, mutlak doğruları, geleneksel anlatıları yeniden kurgulamaya başlar, bu değerlerle tam anlamıyla oyun oynar; geleneksel yansıtmacı estetiğe karşı yeni yeni teknikler ve anlayışlar geliştirir.
Bu yaklaşımın özünde sanatın, yazının yaşamla buluşmasını gerçekleştirme seçkinci, elit bir okurun yanına sıradan okurun getirilmesi, ciddi içerikli yapıtlarla eğlencelik içerikli yapıtlar arasındaki farkı kaldırma düşüncesi vardır. Bu yolla geleneksel estetik anlayış ve değişmez sanılan doğrular değişir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı