%21
Peynir ve Kurtlar : Bir 16. Yüzyıl Değirmencisinin Evreni - Ginzburg, Carlo

Peynir ve Kurtlar : Bir 16. Yüzyıl Değirmencisinin Evreni

Carlo Ginzburg

Yayınevi: Metis

Yayın tarihi: 10/1996

ISBN: 9789753420983

Çevirmen : Ayşen Gür

Karton Kapak | Türkçe | 240 Sayfa | 13 x 19,5 cm

Tür: Kültür Tarihi

  • 142,20 TL

On Altıncı Yüzyılın Sonları. İtalya'nın bir dağ köyünde herkesin Menocchio dediği bir değirmenci yaşar. Latincesi kıt olan bu yoksul köylü koskoca Engizisyon'a meydan okur. Eline geçen, halk diline çevrilmiş, içlerinde Kuran'ın da bulunduğu bütün kitapları okuyan Menocchio, o karanlık çağda kendi evren kuramını yaratır. Ona kalırsa dünya, kaostan, bozulan peynirde oluşan kurtlar gibi türemiştir. Tanrı, gücünü herkese; ''Yahudiler'e, Türkler'e, Hıristiyanlar'a ve hatta sapkınlara'' eşit olarak vermiş, kimseyi kayırmamıştır. İsa'ya gelince, o sıradan, yoksul bir köylüdür. Cehennem de araf da papaz ve keşişlerin halkı soymak için uydurdukları şeylerdir.

Engizisyon karşısında bir türlü geri çekilmeyi bilmeyen bu ilgiye susamış köylü, bütün din iktidarını karşısına alır. Yargıçlarına, ''beni ölüme yollarken siz benden çok korkuyor olabilirsiniz,'' diyen ve inançlarını inkar etmediği için diri diri yakılan matematikçi filozof Giordano Bruno ile aynı dönemde, Engizisyon tarafından ölüme mahküm edilir.

Ginzburg, halk kültürünün iktidar karşısındaki konumunu incelerken, günümüze kalan belgeler ve Engizisyon kayıtlardan yola çıkarak tarihi yeniden yazıyor. Peynir ve Kurtlar, bir dedektif romanı gibi okunan, kışkırtıcı bir kitap...

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015