Plotinosun Aşk Kuramı - Kurtoğlu, Zerrin

Plotinos'un Aşk Kuramı

Zerrin Kurtoğlu

Yayınevi: Asa

Yayın tarihi: 10/2000

ISBN: 9758149193

Türkçe | 200 Sayfa |

Tür: Genel Felsefe

Plotinos'un felsefi girişimi, insanın politikadan sonra felsefe ile de bağının kopuş noktasına geldiği hellenistik dönemde, "Yunanlı Ustalar"ın öğretilerine sadık kalarak felsefeyi ihya etmek amacı taşır. Elbette o, Yunanlı hocalarına bütünüyle sadık kalmamıştır. Felsefe tarihine bir platoncu olarak değil, yeni-platoncu ekolün kurucusu olarak kaydolması da bunu teyid etmektedir.

Plotinos, çağının dinsel yaşantı taleplerinin karşısına, kendi tinsel yaşam öğretisiyle çıkarak, felsefeye dinle ilişkilenebileceği, hatta (giderek) dinin yerine geçebileceği yepyeni bir yönelim kazandırmıştır.

Bu tinsel felsefenin merkezi kavramı Aşktır. İşte bu yüzden, M.S. ili, yüzyılın son "Yunan" filozofu Plotinos'un öğretisi, Antik Yunan felsefi mirasının, kendisi üzerinden tek tanrılı dinlere aktarıldığı bir köprü olma niteliğine sahiptir.

Plotinos'un felsefi girişimi, 'ölümsüzlük' ve 'kurtuluş' çığlıkları arasında kendi insansal varoluşundan vazgeçen insana, her şeye rağmen otonom bir varlık olduğunu hatırlatır.

İlginçtir ki Plotinos'un kendi yaşadığı dönemde bir karşılık bulamayan bu hatırlatma, sunduğu olanaklar bakımından, yaklaşık altı yüz yıl sonra İslam filozoflarınca kendisine sıkıca tutunulan bir dayanak olacaktır.

Plotinos'un Aşk Kuramı için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı