%10
Psikiyatrinin Üç Izdırabı - Aylak, İbrahim

Psikiyatrinin Üç Izdırabı

İbrahim Aylak

Yayınevi: Simurg Art

Yayın tarihi: 03/2024

ISBN: 9786057229120

Karton Kapak | Türkçe | 130 Sayfa | 23,5 x 16,5 cm

Tür: Psikanaliz

  • 405,00 TL

 “Otuz sekiz yıllık bir psikiyatr olarak Psikiyatrinin Üç Izdırabı kitabını okumak yolculuğumun bu dönemine denk geldiği için kendimi şanslı sayıyorum. Bu kitap yolun başında veya herhangi bir evresinde olan psikiyatrlar ve ruh sağlığı çalışanları için olduğu kadar, düşünürler ve okurlar için de yolu aydınlatan bir eser.

Dr. İbrahim Aylak, bir psikiyatri hekimi olarak, hastalarımıza, danışanlara ve insana “fenomenoloji” bakış açısı ile derinlemesine bakmayı yolun en başından beri başarıyla sürdürüyor. Hastaların, ya da daha doğrusu insanın diyelim, ızdırabına yakından ve “gerçekten anlamak” için bakan bir hekim olarak, bunu daha üst bir bakış ile “psikiyatrinin ızdırabı” olarak betimlemesine hiç şaşmamalı. Kuramsal ve bilim felsefesinden gelen bilgilerle donanmış olan bu üst bakış aynı zamanda psikiyatri pratiğine içerden bakışın olanaklarıyla zenginleşiyor.

İbrahim Aylak ile birlikte izlediğimiz hastalarımızın sıradan ya da sıra dışı hallerini, hislerini anlamaya ve onları tanımaya odaklandık hep. Bu “tanıma”, psikiyatrik tanı koyma pratiğinden farklı ve fazla bir şeydi. İşte bu farklı bakışın bir kitapta her yönüyle ele alınmış olması,  onu okumaya değer kılıyor.

Bu kitabı okurken, psikiyatri hekiminin, her biri “benzersiz ve biricik” özellikte bireylerle çalışırken cevap aradığı onlarca soru ile karşılaşacaksınız. Cevaplarla da tabii… Yazar soruyor ve yanıtlıyor:

“Analitik felsefe, psikiyatri gibi melez disiplinlerin çalışılması ve anlaşılması için uygun mudur?”

“Değildir. Çünkü psikiyatri gibi bir disiplin hakikat, evrensellik ve değişmezlikle daha az, anlam ve tekillikle daha çok ilgilenen bir epistemolojik yaklaşıma ihtiyaç duymaktadır!””

 Prof. Dr. Berna Uluğ

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015