Risale-i Nan-Vaylık (Fırıncılık Risalesi) - Türk, Ahmet Turan

Risale-i Nan-Vaylık (Fırıncılık Risalesi)

Ahmet Turan Türk

Yayınevi: Gazi Kitabevi

Yayın tarihi: 11/2017

ISBN: 9786053445203

Yazar : Adem Öger

Türkçe | 244 Sayfa | 15 x 21 cm

Tür: Kültür Tarihi

Uygur Türklerinin Çağatay Türkçesiyle divan, mesnevi, tezkire ve risale gibi türlerde çok sayıda eser veridkleri bilinmektedir. Bu eserler içinde yaygınlığı ve sayısıyla en çok dikkat çeken ise geleneksel meslekleri konu alan risalelerdir. Yapılan araştırmalarda Uygurlara ait geleneksel meslekleri konu alan çalışmaların daha çok Çİn ve Japonya'da yapıldığı görülmektedir.

Bu eserlerin Türk kültür tarihi ve Çağatay Türkçesi araştırmalarında önemli veriler sunacağı dikkate alınarak Çağatay Türkçesi araştırmalarında önemli veriler sunacağı dikkate alınarak Çağatay Türkçesiyle yazılan ve geleneksel meslekleri konu alan risalelerin araştırılması, incelenmesi ve yayımlanması başlığını taşıyan bir proje hazırlanmıştır.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli üniversitesi bilimsel araştırma projeleri birimi tarafından desteklenen proje kapsamında, geleneksel meslekleri konu alan risaleler, mesleğin ortaya çıkışı ve icrası, yaratım ve aktarım süreçleri, risalelerin içerik ve işlev özellikleri gibi açılardan incelenmiştir. Elinizdeki "Risale-i Nan-Vaylık (Fırıncılık Risalesi)" adlı çalışma, söz konusu projenin sekizinci eseridir.

Rİsale-i Nan-Vaylık, fırıncılık mesleği hakkında bilgilerin yer aldığı bir eserdir. Eserde, mesleğin ortaya çıkışı ve bununla ilgili rivayetler, fırıncılığın ilk piri ve geçmiş pirleri, mesleğin vacipleri ve farzları ile meslek icra edilirken dikkat edilmesi gereken hususlar, mesleğe ait iş ve işlemler gerçekleştirilirken okunması gereken dua, ayet ve salavatlarla meslek erbaplarına yönelik nasihatler üzerinde durulur.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı