Romada Rhetorica Eğitimi : Antik Çağda Doğan Bir Eğitim Sistemi - Dürüşken, Çiğdem

Roma'da Rhetorica Eğitimi : Antik Çağda Doğan Bir Eğitim Sistemi

Çiğdem Dürüşken

Yayınevi: Arkeoloji ve Sanat

Yayın tarihi: 07/2001

ISBN: 9789757538776

Karton Kapak | Türkçe | 145 Sayfa | 13.5x19.5 cm.

Tür: Arkeoloji

Rhetorica, Antikçağ'da geniş anlamıyla, 'dili ikna edecek biçimde kullanma sanatı' olarak bilinir. Bunun yanı sırı rhetorica, öncelikle, belli bir konuşma eğitimi alındıktan sonra, siyasal alanda, mahkemelerde ve çeşitli törenlerde dinleyicileri herhangi bir konuda ikna etmek için yöntemli konuşma sanatıdır; ikincil olarak, edebiyatın tüm alanlarında (tarih, felsefe, şiir gibi) kullanılan söz sanatları dizgesidir.

Temel olarak Roma'da rhetorica (retorik) eğitimi ve bu eğitimin Roma tarihi içinde geçirdiği değişim aşamalarını konu alan bu çalışmanın amacı, Eski Yunan'da doğup gelişen ve Antikçağ'ın, felsefeden sonra ikinci büyük zihinsel öğretisi olan rhetorica'nın Roma'nın toplumsal ve düşünsel dünyasının biçimlenmesinde ne derece önemli bir etken olduğunu göstermektir.

Cicero'nun İ.Ö. 55 yılında kaleme aldığı, 3 kitaptan oluşan De Oratore adlı yapıtı ve Quintilianus'un İ.S. 88 yılında yazdığı, 12 kitaptan oluşan ve rhetorica eğitiminin tüm ayrıntılarını içeren Institutio Oratoria adlı yapıtı bu incelemenin temel dokusunu oluşturmaktadır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2024 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015