Romanda Aydın Tipleri - Yalçın, Hasan

Romanda Aydın Tipleri

Hasan Yalçın

Yayınevi: Kaynak

Yayın tarihi: 07/2004

ISBN: 9789753433976

Türkçe | 112 Sayfa |

Tür: Edebiyat İncelemesi

Hasan Yalçın, daha 1960'lı yıllarda dünya edebiyat birikiminin içine girerken, aslında dünya tariihinin, dünya devrim süreçlerinin de içine girmişti.

Çocukluğunda, Toros yaylalarında dinlediği köylü hikayelerini, masalları, bilmeceleri de bu birikime eklediğiniz zaman, Hasan Yalçın'ın kaynaklarını keşfedebilirsiniz.
Doğu Perinçek Mantığındaki abartısız sağlamlık, anlatım gücündeki masalsılık ve alaycılık, şaşırtıcı ve beklenmedik iniş ve çıkışlar, hep bu kaynaklardan beslenir ve insana eşsiz edebiyat tadı verir. O, toplantılarda kürsüye çıktığı zaman, herkes bir doğrulur, dikkat kesilir, herkesin yüzünde merak çizgileri belirirdi. Dur bakalım derdik hepimiz, Hasan Yalçın'da bugün hangi beklenmedik güzellikler var.

İşte bu aydın tiplerinde, bütün bunlardan bir tutam bulacaksınız. Ama en önemlisi, toplumların çözülme ve yenileşme dönemlerinin aydınını ve ideoloij süreçlerini tanıyacaksınız.

Edebiyat fakülteleri ve roman eleştirmenleri için bu kitap, aynı zamanda bir ders kitabıdır. Roman eleştirisi hangi birikimle ve nasıl yazılır, teorik zenginlik olmadan eleştirmen olunabilir mi gibi soruların cevaplarını anlatan üniversite öğretim kadrolarımız, bu kitaptan yararlanmalıdırlar.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı