Romanya Mektupları - Rasim, Ahmet

Romanya Mektupları

Ahmet Rasim

Yayınevi: Arba

Türkçe | 166 Sayfa |

Tür: Anı, Mektup

Ahmet Rasim (1865-1932) Türk edebiyatının en özgün yazarlarından biridir. Elli yıla yaklaşan yazı yaşamı boyunca irili ufaklı yüze yakın eser üretti. daha önce yayımladığımız Fuhş-i Atik, Hamamcı Ülfet, Gecelerim ve Falaka, Ahmet Rasim'in anı kitaplarıydı.

Romanya Mektupları gezi izlenimlerini anlatan bu türdeki tek kitabıdır. I. Dünya Savaşı yıllarında Romanya Cephesindeki Osmanlı Ordusunun başarılarını kutlamak ve askere tütün vs. hediyeler dağıtmak için Tesvir-i Efkar gazetesinin yazarı olarak cepheye giden Ahmet Rasim, cephe ve cephe gerisini, çeşitli uluslardan askerlerin ilişkilerini keskin gözlemciliği ve kendine has üslubuyla yazmışdı. Yazılar önce Tesvir-i Efkar gazetesinde yayınlanmış ve daha sonra 1917 yılında kitap haline gelmiştir.

Savaş haberciliği ve savaş yazıları Türk edebiyatında çok az bulunan bir türdür. Cephede çarpışan subayların anıları dışında -ki bunlar çok azdır- savaşı anlatan eserler yoktur.

Falih Rıfkı Atayın Suriye Cephesini anlatan "Zeytindağı" ve Ahmet Rasim'in Romanya Mektupları" bu türün başlıca örnekleridir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı