Rusya Federasyonunun Güney Kafkasya Politikası - Karabayram, Fırat

Rusya Federasyonu'nun Güney Kafkasya Politikası

Fırat Karabayram

Yayınevi: Lalezar Kitabevi

Yayın tarihi: 12/2007

ISBN: 9786055975005

Türkçe | 357 Sayfa |

Tür: Dünya Siyasi Tarihi

Atılım Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak kabul edilen bu çalışma, Bağımsızlık sonrasında (1991-2007) Rusya Federasyonu'nun, Güney Kafkasya (Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan) ülkelerine yönelik izlediği dış politikasını ortaya koymayı amaçlamaktadır.

"Güney Kafkasya, neden Rusya Federasyonu için önemlidir? ve Rusya Federasyonu Güney Kafkasya'da hangi politikaları izlemektedir?" Rusya Federasyonu'nun dış politika davranışlarını oluşturan Güvenlik Doktrinleri ile Avrasyacı Atlantikçi görüşler, Rusya Federasyonu'nun Güney Kafkasya devletleri ile olan ilişkilerini belirlemektedir. Rusya; Güney Kafkasya bölgesine sınırı olması nedeniyle, bölgedeki yaşanan gelişmelerle doğrudan ilgilenmek durumunda ve bu nedenle bölgeyi "Yakın Çevresi" kapsamında değerlendirmektedir.

Söz konusu çalışmada ayrıca, Güney Kafkasya'nın tarihsel gelişimi, jeopolitiği, enerji kaynakları hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve "enerji güvenliği" konusuna da yer verilmiştir.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı