Sarıkamışa Giden Yol - Eren, Özhan

Sarıkamış'a Giden Yol

Özhan Eren

Yayınevi: Alfa

Yayın tarihi: 12/2005

ISBN: 9789752977143

Türkçe | 521 Sayfa |

Tür: Osmanlı Tarihi

Sarıkamış’a Giden Yol, Sarıkamış’ın Ruslar’ın eline geçtiği 93 Harbi (1877-78 Osmanlı Rus Harbi) ve sonrasında memleketimizde yaşanan trajedinin, Türkleri “Moğollar, Anadolu’nun fuzuli işgalcileri” olarak gören Ruslar’dan Rumeli’yi, İstanbul’u, Anadolu’yu ve Sarıkamış’ı kurtarmaya çalışmakla geçen 40 yılın acı dolu hikayesidir.

Sarıkamış’a Giden Yol, o yıllarda hayata yangınlarla başlayan ve babalarından, dedelerinden duydukları çaresizlik hatıralarıyla büyüyen çocukların, çocuk gönüllerini yakan intikam ateşiyle Harbiye’de, Askeri Tıbbiye’de okuyanların, Enverlerin, Niyazilerin, Bahaettin Şakirlerin hikayesidir. Jön Türkler’in, İttihat ve Terakki’nin ‘Kabe-i Hürriyet’ Selanik’in, ‘siyaset yağmurlarının ıslattığı’ 3’üncü Ordu’nun, 1908 Devrimi’nin, ‘Kahpe Bizans’ İstanbul’un, Trablusgarp ve Balkan Harbi facialarının, ‘yenmek veya ölmek duygusu cinnet derecesine varmış’ olanların, yüreklerindeki intikam ateşinin 600 yıllık imparatorluğun sonunu getireceğinden habersiz ve gizlice I. Dünya Savaşı’na girişin; bundan dolayıdır ki, Çanakkale’ye Giden Yol’un da hikayesidir.

Ama Sarıkamış’a Giden Yol, en çok ‘Allahuekber Dağlarında, bir gecede ve tek kurşun atmadan donarak ölen 90.000 askerin harbi’ tanımından çok daha farklı gerçekleşmiş olan Sarıkamış Harbi’nin hikayesidir. Değil düşman kovalamak, yürümeye kalksanız adım atılmaz dağların donduran ayazında, yokluklar içinde çamura, kara saplanıp haftalarca harp etmeye çalışan Mehmed’in 93 Harbi’ne uzanan hikayesidir.

Sarıkamış Türküsü’nün ilk mısraları, 93 Harbi’nde yazılmıştır.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı