%0
Sermaye Piyasasında Aracı Kurumların Hukuki Sorumluluğu - İnceoğlu, Mehmet Murat

Sermaye Piyasasında Aracı Kurumların Hukuki Sorumluluğu

Mehmet Murat İnceoğlu

Yayınevi: Seçkin

ISBN: 9789753477345

Türkçe | Büyük boy  |  16 x 24 cm

Tür: Hukuk

  • 46,00 TL

Dr. Mehmet Murat İNCEOĞLU'nun çalışmasını benzerlerinden ayıran tarafı sermaye piyasasına ticaret hukukundan ziyade borçlar hukuku yaklaşımı getirmesidir.

Kitap başlıca dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde aracı kurumların tanımı, faaliyet alanı, örgüt yapısı ve denetimi gibi aracı kurumlar ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. Kitabın ikinci bölümünü aracı kurumların birinci el piyasasındaki işlemlerinden, yani sermaye piyasası araçlarının ihracından ve halka arz yoluyla satışından sorumluluğu oluşturmaktadır. Aracı kurumların ikinci el piyasalardaki işlemlerden doğan sorumlulukları ise üçüncü bölümde ele alınmıştır. Aracı kurumlar ikinci el piyasada daha önce ihraç edilmiş menkul kıymetlerin alım satımına aracılık edebilecekleri gibi, türev araçların alım satımına da aracılık edebilirler. Dördüncü ve son bölümde aracı kurumların aracılık dışındaki sermaye piyasası faaliyetlerinden dolayı sorumlulukları incelenmiştir.

Aracı kurumlar aracılık dışında, portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı, menkul kıymetlerin geri alım veya satım taahhüdü ile alım satım faaliyetlerinde bulanabilirler. Ayrıca dördüncü bölümün son kısmında aracı kurumların İMKB – Takas ve Saklama Bankası ile yapmak zorunda oldukları sözleşmenin hukuki nitelikleri ve bu sözleşmeden doğan borçlar yer almaktadır.

Konu Başlıkları
 Genel Olarak Aracı Kurumlar ve Aracı Kurumların Sermaye Piyasasındaki Yeri
 Aracı Kurumların Birinci El Piyasasındaki İşlemlerinden Sorumluluğu
 Aracı Kurumların İkinci El Piyasasındaki İşlemlerinden Dolayı Sorumluluğu
 Aracı Kurumların Aracılık Dışındaki Sermaye Piyasası Faaliyetlerinden Dolayı Sorumluluğu

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı