Serüven Çağı Filozofları - Santillana, Giorgio de

Serüven Çağı Filozofları

Giorgio de Santillana

Yayınevi: Adapa

Yayın tarihi: 04/2006

ISBN: 9799759063053

Çevirmen : Aydın Gelmez İbrahim Yıldız

Türkçe | 280 Sayfa |

Tür: Genel Felsefe

Kültürel ve düşünsel bir akım olarak İtalya’nın kent devletlerinde başlayan Rönesans, zamanla tüm Avrupa’yı etkisi altına alarak, insan düşüncesini dinsel dogmaların sultasından kurtaran anıtsal yapıtların birbiri ardınca üretildiği bir çağ olmuştur. Yeni toplumsal, siyasal ve ekonomik güçlerin sahnede yerini almasıyla birlikte, dinsel topluluğun yerine bireyi, onun erdem ve gizilgücünü vurgulayan düşünceler ortaya çıkacak, Ortaçağ’ın o donmuş ve katı değerlerini hızla aşınmaya başlayacaktır.

Bu döneme damgasını vuran keşifler iki yönlüdür: İnsan, hem kendisini hem de bilinmeyen toprakları eşzamanlı biçimde keşfetmektedir.

Dönem filozoflarının dünyayı devindirici kaldıraçları, halktır. Machiavelli’nin Konuşmalar’da belirttiği gibi, “...mesele sağgörü ve istikrar ise, halkın bir prensten daha sağgörülü ve istikrarlı olduğunu, daha iyi hüküm verdiğini söylerim.”

Bu kitabın en önemli özelliği, insanın bilinç koşullarını temelden değiştirmiş Rönesans filozoflarını “ilk elden” tanıma olanağı sunmasıdır. Çoğu Türkçe’de ilk kez yayımlanan metinler sayesinde okuyucu, insanın o sınır tanımaz serüvenci ruhunun bilim, sanat ve felsefede yol açtığı büyük depremlere aracısız tanık olacaktır: hiç de kolay ol mayan, sancılı, yer yer trajik boyutlar taşıyan bir serüvendir bu...

Serüven çağı, aynı zamanda, bilgi alanlarının uzmanlaşma adı altında kendi içine “fazlasıyla” kapandığı günümüz ortamında, insanın kendisini ve evreni araştırırken, bütüncül ve sistematik bir bakışa sahip olmasının önemini gözler önüne seren bir kitap.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı