%10
Sevgi Soysal Yaşasaydı Aşık Olurdum - Doğan, Erdal

Sevgi Soysal Yaşasaydı Aşık Olurdum

Erdal Doğan

Yayınevi: Everest

Yayın tarihi: 02/2003

ISBN: 9789752890459

Türkçe | 253 Sayfa |

Tür: Edebiyat İncelemesi

  • 9,90 TL
  • 11,00 TL

"Bırakmak", onun hayatında önemli bir temaydı. Annesi, aşkı için ülkesini terk edip tanımadığı bir coğrafyaya göç eden Alman asıllı Aliye Hanım. Babası, Balkan Savaşları sonrası Selanik'ten göç eden bir ailenin çocuğu Mithat Yenen. Bırakmak, hem aşk ve evliliklerinin, hem de edebiyatının odağına yerleşen, ana babadan kalan belki de en önemli mirastı. Geleceğin ne getireceği bilinmeyen belirsizliğine atılan büyülü adımlarla dolu hayatında, en ihtiyaç duyduğu can yoldaşı "cesaret" oldu.

Resim yapan, fotoğraf çeken, kayağa, ava giden şehir planlamacısı mimar babası ve piyano çalan, şiir yazan, üstelik çok iyi Türk yemekleri pişiren becerikli mi becerikli Alman asıllı annesiyle eski bir Ankara evinde "şanslı" bir çocukluk geçirdi.

Öğrencilik yıllarında ciddiyetiyle ünlü Ankara Kız Lisesi'nde tüm sınırları zorladı.Çoğu zaman bir öğrenciden istenenlerin tersini yaptı. Saygı duruşlarında yanındakilere ayıp fıkralar anlattı. Genç kız arkadaşlarını kendilerine öğretilmeyen şeyler konusunda bilgilendirdi. Tersine gitmek konusundaki bu başarısı hayatı boyunca boynuna asılı bir nişan olarak kaldı.

Üniversite yıllarında, ailelerinin şiddetli karşı çıkışlarını umursamaksızın Özdemir Nutku ile yaptığı evliliğin sonunda, ne kadar "aydın", ne kadar "sanatçı ruhlu" olsalar da erkeklerin kendisini anlamadığına karar verdi. İlk kitabının ilk öyküsünde tek cümleyle özetliyordu bu düşüncesini; "Erkeklere, en çok onlara, bu kendilerini sevenlere kızgınlığım." Her ne kadar erkeklerle uyuşamasa da onları sevmekten hiç vazgeçmedi.

Evlilikleri, aşkları, siyasi düşünceleri, edebiyatı, kimi zaman yolu cezaevinden geçen her zaman sınırlarda dolanan yaşamı ve 1976'da Türk Solu ve edebiyatı için hayli zamansız ölümüyle Sevgi Soysal biyografisi, Frida Kahlo ve Camille Claudel'in ardından Everest Yayınları'nın Unutulmayan Kadınlar Dizisi'ndeki yerini alıyor.

TYS Edebiyat, Radikal Gazetesi ve Hürriyet Gösteri Dergisi'ndeki yazılarından tanıdığımız Erdal Doğan'ın bir buçuk yıllık çalışmasının ürünü olan roman, neşeli ve akıcı bir anlatımla bir biyografi çalışmasının elverdiği ölçüde gerçeğe yakın bir kahraman profili çiziyor. Doğan, Sevgi Soysal'la dolu geçen bir buçuk yılın ardından kitabının adını Sevgi Soysal; Yaşasaydı Âşık Olurdum koymaktan başka çare bulamıyor. Bu da okura, hem edebi hem de ebedi bir roman kahramanıyla karşı karşıya olduğu konusunda iyi bir ipucu veriyor.

Sevgi Soysal Yaşasaydı Aşık Olurdum için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı