Sevgilinin Evi : Ev-Kabe Simgeciliği Üzerine Bir Çözümleme - Lekesiz, Ömer

Sevgilinin Evi : Ev-Kabe Simgeciliği Üzerine Bir Çözümleme

Ömer Lekesiz

Yayınevi: Selis

Yayın tarihi: 07/2006

ISBN: 9789758724703

Türkçe | 279 Sayfa | 13,5 x 21 cm

Tür: Din / İslamiyet

Kur’ani imgelerle dünya,bir ev; tavanı, tavanarası, duvarları, sütunları, mahzeni, lambası, döşemesi, bahçesi, kuyuları, çeşmeleri, havuzlarıyla bir büyük ev.

Adem’in gözüyle bakmak gerekiyor bu eve, Adem’in korkularıyla, umutlarıyla bakmak gerekiyor.

Adem’in omuzlarında yürüdüğü ve rızıklarından yararlandığı sabit (ve sağlam) dağlarla (sütunlarla) desteklenmiş yeryüzü, ikameti ve istirahati için yayılıp döşenmiş bir döşek, bir yaygı, bir karargah. Hareli yollara sahip, bir bina gibi yedi katlı olarak yaratılmış, ahenkli ve sağlam bir bütün olan, yıldızların (burçların) ayın ve güneşin barındıkları, afetlerden, şeytanlardan ve kulak hırsızlarından korunmuş direksiz gök kubbe ile (tavanla) örtülmüş bir ev.

Yıldızlarla süslenmiş harika bir tavanın altında yayılmış olan döşekte Adem’i bir yorgan gibi sarıp sarmalayan geceler; ay bir lamba, yıldızlar bir aplika... Mele-i a’la’dan uzak tutmak için nasıl atılırsa ateş topları şeytanlara öyle atar Adem, dualarını gecelerde canavarlar gibi beliriveren gölgelere, tanımsız, ürkütücü seslere.

Toprak Adem’i sarmalayıp, Adem toprağı ısıttıkça uykunun işgal orduları mevzilenir göz kapaklarına. Her gece son bir bakışla bakar Adem samanyoluna, bir at olsun götürsün için, rüyalarında bir bulup bir kaybedeceği cennetevin kapılarını..

Ömer Lekesiz, Sevgilinin Evi’nde, Adem’den bize miras kalan ev ve Kutsal Ev düşüncesinin, simgeler ve mitler aracılığıyla bir çözümlemesini sunarken, Nebevi tarihten önemli kesitlerle Cennet-ev, Dünya-Ev ve Kabe-ev konusunda Tevhidi bir bakış açısı oluşturmaya çalışıyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı