%29
Sevr Lozan Antlaşmaları ve Avrupa Birliği - Pehlivanoğlu, A. Öner

Sevr Lozan Antlaşmaları ve Avrupa Birliği

A. Öner Pehlivanoğlu

Yayınevi: Kastaş

Yayın tarihi: 10/2005

ISBN: 9789752820623

Türkçe | 417 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi  |  Avrupa Birliği

  • 17,75 TL
  • 25,00 TL

Mondros ve Sevr, sömürgeci güçlerin Osmanlı İmparatorluğu topraklarını paylaşmak amacıyla yapmış oldukları gizli anlaşmaların uygulamasıdır. Mudanya, Mondros-Sevr’i reddeden Türk ulusunun, sömürgeci güçler ile zaferle biten savaşının sona erdirmiş, Lozan ise; Misak-ı Milli (Ulusal And) ile çizilen sınırlar içinde, Türk Ulusunun bağımsızlık ve egemenliğinin uluslar arası düzeyde kabulünü sağlamıştır. Böylece Lozan, Türk Devleti’nin, tüm ülkeler ile “eşit koşullarda” ilişkiler kurmasına zemin ve fırsat yaratmıştır.

Yüzyılın başından beri sürdürdüğü batılılaşma idealine rağmen, Lozan’da bağımsızlık ve egemenliğini batılı güçlere kabul ettiren Türk ulusu, Avrupa Topluluğu ile bütünleşme sürecinde AB kurumlarının Lozan ile çelişen dayatmaları ile karşı karşıya kalmıştır. AB bu dayatmaları ile; “Sevr şartlarını canlandırmayı hedeflediği, Lozan’a rağmen yeni etnik ve dini azınlıkları yaratmak istediği ve bu azınlıklara demokratik ve siyasi ayrıcalıkların sağlanmasını hedeflediği, Ulusal And ile çizilmiş ülke topraklarında Ermenistan ve Kürdistan devletleri ile Kıbrıs, Ege ve Karadeniz’de, Bizans ve Pontus idealini gerçekleştirme gayreti içinde olduğu” şüphesini yaratmaktadır. Diğer yandan ülke içinde, hilafet, din ve şeriat savunucusu Sevr taraftarlarının bugün de dış kaynaklar ile işbirliği halinde, değişik kimlikler altında varlıklarını koruduğu ve faaliyetlerini sürdürdüğü görülmektedir. Türk ulusu, AB’nin Lozan ile çelişen, Sevr’i anımsatan dayatmalarına ve ülke içindeki Sevr taraftarlarına, Lozan’ı koruma içgüdüsü ile yaklaşmaktadır.

Sömürgeci güçlerin Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşım süreci, Mondros Mütarekesi, Sevr Antlaşması, Lozan Barış Antlaşması ve AB’nin Lozan ile çelişen dayatmalarını inceleyen yazar bu eserinde Lozan bilincinin güçlenmesine katkı sağlıyor. Kitabın Ekler bölümünde Mondros, Sevr, Mudanya, Lozan Antlaşmaları “Sevr İngilizce aslı ve Türkçesi ile AB Müzakere Çerçeve Belgesi tam metinleri okurun istifadesine sunuluyor.

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı