%20
Seyyid Ahmet Arvasi ve Temel Fikirleri - Cengiz, Oğuzhan

Seyyid Ahmet Arvasi ve Temel Fikirleri

Oğuzhan Cengiz

Yayınevi: Bilgeoğuz

Yayın tarihi: 12/2021

ISBN: 9786052019795

Türkçe |

Tür: Din / İslamiyet

  • 40,00 TL

 S. Ahmet Arvasi kendisini Türk-İslam Ülküsüne vakfetmiş, eğitim enstitülerinde hocalık yapmış bir dava adamı ve hocadır. Emperyalizmin Türk ve İslâm Dünyasında iki yüz yıldır kavram kargaşası ile zihinlerde ve kadrolarda anarşi ve kargaşa çıkardığını ve birbiriyle çatışan fikir ve kadroları destekleyerek bizi birbirimize düşürdüğünü yazmıştır. Emperyalizmin bu oyununu bozmanın ilk adımı kavramlarda anlaşmaktır.

Arvasi Hoca bize kavramlarımızı adeta yeniden öğretmiş, hatırlatmıştır. Türklük ve İslamiyet’in birbirine zıt değerler olmadığını çok açık bir biçimde ortaya koymuş ve çağdaş ilmin öncüsü olmak gerekliliğinin vazgeçilmez bir zaruret olduğunun altını çizmiştir. İçtimai (sosyolojik) ırk kavramı ile kendini Türk hisseden, Türk Milleti ve Devleti ile kader birliği yapan, Türk Milletini mutlu, Türk Devletini güçlü kılmak için gayret sarf eden, gönlünde Türk bayrağından başka bir bayrak taşımayan herkesi bağrına basan anlayışla asla tarihin hiçbir döneminde batıdaki gibi ırkçı olmadığımızı ısrarla belirtmiştir.

İslam’ı doğru öğrenmenin yolunu göstermiş, sapık akım ve kollara karşı bizi şuurlandırmıştır. Muhteşem bir ecdat külliyatına sahip olan büyük bir medeniyetin çocuklarının tarihi tecrübeyi asla ihmal etmemelerini istemiştir. Çünkü insanı hayvandan ayıran özelliklerden biri tarihi tecrübeyi genç nesillere aktarabilmektir. Ancak hayvanlar tarihi tecrübelerini genç nesillere aktaramadıklarından kültür ve medeniyet kuramazlar. Tarihi tecrübeyi red ve inkar edenler büyük medeniyet kuramazlar. Günümüzde light İslam (fetö) ve radikal İslam adı verilen birbirine zıt gibi görülen iki akım da tarihi tecrübeyi inkar eden guruplardır. Bunların içinden dünyayı hayran bırakan bir Mimar Sinan, bir Itri çıkmaz. Arvasi Hoca’yı okuyan ve anlayan bir genç asla fetöcü veya DAEŞ’ci olmaz, devletine ve milletine ihanet etmez.

Türk Devletinin yeniden şahlanışı, yeniden meydan okuması için kendi kültür ve medeniyetini çok iyi bilen ve batıyı, dünyayı Müslüman Türk gözüyle inceleyen çağdaş bir gençlik yetiştirmenin yolunu bizlere göstermiştir. Hocamızı okuyan ve anlayan gencin ufkunun genişlediği müşahhas bir tespittir. Onu okuyan ve anlayan gençlerin çoğalması ümidiyle….

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2022 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı