Şiir Sularında Yeniden - Sağaltıcı, Nuri

Şiir Sularında Yeniden

Nuri Sağaltıcı

Yayınevi: Kuytu Yayınevi

Yayın tarihi: 06/2015

ISBN: 9786058476226

Türkçe | 176 Sayfa | 14 x 21 cm

Tür: Edebiyat İncelemesi

Şairlerdin, ömürlerini adadıkları şiiri hafife almaya kimsenin hakkı yok. Şiir ciddi bir iştir. Şiir matematiktir. Şiir güzelliğin damıtılmış biçimidir. Nuri Sağaltıcı bu yüzden önemli bir iş yapıyor. Şiiri anlamak için uğraşanların karşısına çıkan en büyük engeli ortadan kaldırmaya çalışıyor. Şiirin müziğini duymaya söz sanatları mı engel oluyor? Onları açıklıyor. Birtakım yan bilgiler mi gerekiyor? Onları veriyor. Sonuçta yalnız eğitim çağındaki gençler için değil, her yaştan insana şiiri sevdirmek, şiirin eğitiminden geçmelerini sağlamak için elinden geleni yapıyor. Sevgili Nuri Sağaltıcı`yı kutluyor: emeğinini zayi olmamasını diliyorum.
-Feyza Hepçilingirler, Öykücü, Yazar-

Bu kitabın, lise ve üniversitelerde metin inceleme çalışmalarına yararlı bir kaynak olacağına ve genç şairlerin kendilerinden önceki şairleri tanıyıp daha olgun şiir üretmelerine yardımcı olacağına inanıyorum. Cumhuriyet dönemi şiirinin iki ustasına karşı bir vefa borcunun ödenmesi yönünden de bu kitabı önemsiyorum.
-Aydın Ilgaz- (Çınar Yayınevi - Yazar)

Şiirin müziği okuruna haz verir, ancak şiiri anlamanın yolu imgelerin gizemini çözmekten geçer, imgelerin çağrışım alanlarına ulaşabilmenin yollarından biri de yapısını kavramaktır. Bu çalışmada, imgelerin yapısında söz sanatlarının izini süren ve titizlikle bunları aktarmaya ve yorumlamaya çalışan Sağaltıcı`nın ifadesiyle "imge" diye adlandırılan kapalı anlatımalrın anahtarını okurlara sunmak" amaçlanmıştır. Ciddi bir çalışma ve büyük bir emekle hazırlanmış olan "Şiir Sularında Yeniden" kitabı, şiirle ilgilenen, edebiyat eğitimi alan gençler ve meraklıları için ve özellikle Cemal Süreya, Cevat Çapan okurları için nitelikli bir kaynak olacaktır.
-Yrdm.Doç.Dr. Ümral Deveci, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü-

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2020 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı