Silahlı Kuvvetler ve Modernizm - Şen, Serdar

Silahlı Kuvvetler ve Modernizm

Serdar Şen

Yayınevi: Nok Kitap

Yayın tarihi: 06/2005

ISBN: 9789758823871

Türkçe | 239 Sayfa |

Tür: Modern Türkiye Tarihi

Türkiye'de ordu üzerine yapılmış az sayıdaki çalışma içinde önemli bir yere sahip olan elinizdeki kitabın ortaya attığı can alıcı soru şu:

Üç darbe görmüş ve her darbeden sonra toplumun büyük kısmı için yaşam koşulları olumsuz anlamda değiştiği halde, nasıl oluyor da Ordu hala en güvenilir kurumlar arasında sayılabiliyor, bu kadar güçlü bir meşruiyet zeminine sahip olabiliyor?

Bu kitapta, toplumu yönetilmeye daha elverişli kılan bu potansiyelin oluşum süreci ve koşulları açığa çıkarılmaya çalışılıyor.TSK'nin, Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren, yeni rejimin "yeni insan" anlayışı ve toplumsal ilişki modelinin içselleştirmesinde, kısaca modern Cumhuriyet kültürünün oluşum sürecinde bir ideolojik aygıt olarak oynadığı role işaret ederek, sağlam bir perspektif ve ikna edici bir veri bolluğu ile açıklıyor.

"Serdar şen, bu çalışmasıyla OYAK'tan zorunlu askerliğe, millet mekteplerinden orduevlerine,diyanetten eğitime birçok farklı alana değinerek, militarizm ve milliyetçilik tartışmalarına çok önemli katkılarda bulunuyor. Militarizmi yalnızca asker-sivil ilişkilerinde, Meclis'te veya darbelerde değil hayatın her alanında aramamız gerektiğinin alıntı çiziyor. Serdar Şen'in ilk olarak 1996'da tartışmaya açtığı bu konular hala araştırılmaya, geliştirilmeye muhtaç.

Bu öncü çalışmanın yeniden basılıyor olması çok sevindirici."
Ayşe Gül Altınay

SİLAHLI KUVVETLER VE MODERNİZM için şu an mevcudu olmayanlar

İlgili Ürünler

Bu Türde Çok Satanlar

Kredi Kartına Taksit İmkanı
  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

  • 3 Taksit

©1996-2019 Pandora Yayın ve Kitap Hizmetleri A.Ş.

Mersis No: 0721-0430-4310-0015

Tasarım : Logo Site Tasarımı